Archiwum artykułów

Ptasi spacer po Darłowie

Każdego roku wiele zwierząt wybiera się w drogę. Wśród nich także ptaki. Nie sposób tej wędrówki nie zauważyć - biorą w niej udział miliardy ptaków!

W pierwszą sobotę i niedzielę października w całej Polsce odbywają się wycieczki organizowane prze wolontariuszy OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), w trakcie których wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Impreza organizowana jest w czasie jesiennej wędrówki ptaków, co stwarza okazję do zwrócenia uwagi dzieci na ogromną skalę tego zjawiska i znaczenie ochrony siedlisk, potrzebnych ptakom na wszystkich etapach ich życia.

Ptasie wędrówki obserwujemy dwa razy w roku – jesienią i wiosną. Kiedy jesienią dzień staje się coraz krótszy, a zimą śnieg pokryje ziemię, drzewa i krzewy, trudno jest ptakom znaleźć coś do jedzenia. Czasu na poszukiwania, czyli jasnego dnia, jest zimą mniej.

Ptakom owadożernym zaczyna brakować owadów. Dlatego większość z nich odlatuje jesienią w miejsca, gdzie znajdą pokarm i łatwiej będzie im przeżyć. Miejsca, w których ptaki spędzają bezpiecznie zimę to ich zimowiska.

W sobotę 4 października członkowie szkolnego koła ornitologicznego i szkolnego koła OTOP naszej szkoły włączyli się w obchody Europejskich Dni Ptaków. Jest to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce - OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody - jesienną wędrówkę ptaków.

Wyposażeni w lornetki, aparaty, notatniki i dobre humory wyruszyliśmy w teren. Nasza trasa przebiegała przez ulice: Sportową, Flisacką, Conrada, Morską, a wędrówkę zakończyliśmy na Wyspie Łososiowej. Pogoda był wyśmienita, Słońce nas nie opuszczało. Zaobserwowaliśmy 352 ptaki. Najliczniej spotykanym gatunkiem były gęsi - 104 ptaki, które wędrowały w grupach, uformowanych w szyk, zwany kluczem. Miał on kształt położonej litery V. Klucz prowadził jeden ptak, za którym leciały następne ustawione jeden za drugim, w dwóch ramionach. Taki szyk ułatwia grupie lot i pozwala z mniejszą energią pokonywać opór powietrza. Kaczki krzyżówki (76 osobników) zajęły zaszczytne drugie miejsce, trzecie zaś gawrony – 65 osobników. Spotkaliśmy także sroki, sójki, zięby -  najliczniejszy gatunek żyjący w Polsce, wróble, mazurki, bogatki, sierpówki, grzywacze - największy gołąb spotykany w Polsce,  mewy pospolite i srebrzyste oraz kawki i kosy.

Wyjście w teren przybliżyło uczniom tajemnice ptasiej jesiennej wędrówki przez kontynent europejski, z terenów lęgowych na zimowiska. Z okazji Europejskich Dni Ptaków w  naszej szkole odbyły się również prelekcje i zajęcia warsztatowe. Następne wydarzenie w kalendarzu młodego obserwatora ptaków to Zimowe Ptakoliczenie. Jest to akcja organizowana przez OTOP co roku w każdy ostatni weekend stycznia, na którą wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Opiekun szkolnego koła ornitologicznego

i szkolnego koła OTOP