Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Wygraj z otyłością i nadwagą

Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem stresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Otyli nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu.

Coraz częściej otyłość dotyka także najmłodszych. Znikoma aktywność fizyczna i niewłaściwe nawyki żywieniowe to główne przyczyny nadwagi wśród dzieci. Błędne przekonanie rodziców o tym, że „z otyłości się wyrasta” oraz brak kontroli nad tym, w jaki sposób odżywia się ich dziecko, potęgują skalę problemu. Brakuje również odpowiedniej edukacji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania.

W darłowskiej Trójce nauczycielki przyrody troszczą się o zdrowie swoich uczniów i wciąż edukują. W szkole realizowany jest projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości” - promocja zachowań prozdrowotnych tj. właściwego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci poprzez zabawę i praktyczne działanie zdobywają wiedzę na temat zdrowego i racjonalnego żywienia. Na korytarzu szkolnym stworzyły gazetkę kulinarną z przepisami pt. Sałatki owocowe smaczne i zdrowe. Układały rymowanki i wierszyki o tematyce owocowej oraz rozwiązywały krzyżówki i zgadywanki. W ramach projektu na zajęciach kół przyrodniczych w klasach 4c, 4e, 5a, 5b oraz szkolnym kole LOP uczniowie samodzielnie wykonywali smaczne, zdrowe i bardzo kolorowe sałatki. Wymieniały się wiedzą na temat wartości odżywczych różnych owoców. Niektóre osoby przyniosły na zajęcia rzadko spotykane owoce np. papaję, świeże figi, granaty czy hurmy znane pod nazwą handlową jako kaki. Oglądały, wąchały, próbowały, smakowały. Wykorzystywały wszystkie zmysły, aby poznać „kolorową energię”. Chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i gustami. Po ciężkiej pracy, krojeniu, mieszaniu, doprawianiu, nadszedł czas na chwilę relaksu i upragnioną degustację. Mniam. Uśmiechnięte miny same wskazywały na to, ile pozytywnej energii dostarczają owoce. Ale to jeszcze nie koniec. Projekt nadal trwa.

Monika Kosowska

Barbara Kalinowska