Archiwum artykułów

H2O - „Woda i zrównoważony rozwój”

Światowy Dzień Wody (World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Powołane zostało w czasie konferencji - Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Tegoroczne hasło, już XXI Światowego Dnia Wody to „Woda i zrównoważony rozwój”.

Wiele rejonów w Polsce cierpi na braki wody – jej zasoby w przeliczeniu na 1 mieszkańca mamy takie same jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość życiodajnej cieczy.

Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować – dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska. Warto sobie uświadomić, że słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie; około 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody; około 1/5 światowej populacji tj. 1.1 miliarda ludzi na Ziemi pozbawiona jest dostępu do czystej wody pitnej, z czego w Europie 2%, w Afryce 27%, a w Azji 65% mieszkańców.

Z okazji Światowego Dnia Wody członkowie szkolnego koła LOP przeprowadzili akcję, która ma zwrócić uwagę na mądre i właściwe gospodarowanie wodą. W związku z tym przygotowano stoisko informacyjne oraz rozdawano ulotki z najważniejszymi wiadomościami nt. wody. Odbył się również konkurs, w ramach którego uczniowie pracowali z mapą konturową, zaznaczali polskie rzeki i jeziora, a także wyjaśniali, dlaczego raki są uważane za „barometr czystości wody”. Zwycięzcami rywalizacji zostali Katarzyna Krasinkiewicz z klasy IVa, Marek Kosowski z klasy IVe, Zuzanna Kuriata z Klasy Vc, Zuzanna Krawiecka z klasy IVe, Patryk Krzemiński z klasy IV e oraz Angelika Szypulska z klasy IVc.