Archiwum artykułów

Dzień Ptaków

1 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale również Międzynarodowy Dzień Ptaków, który upamiętnia podpisanie ponad sto lat temu (w 1902 r.) w Paryżu pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. Właśnie wtedy po raz pierwszy w historii wiele państw jednocześnie postanowiło chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania przepisów konwencji w ustawodawstwie krajowym. Polska dołączyła do stron konwencji 30 lat później, w roku 1932.

Uczniowie naszej szkoły pamiętali o swoich skrzydlatych przyjaciołach. Z okazji święta zachęcali do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom. Aby je obserwować, nie trzeba robić dalekich wypraw – na początek wystarczy zajrzeć do ogrodu, parku czy na skwerek. Nawet w mieście, wśród domów możemy rozpocząć swoją przygodę z ptakami. Wystarczy spojrzeć na świat trochę innym okiem – z odrobiną uwagi i cierpliwości.

Na zajęciach szkolnych kół OTOP i LOP dzieci wykonywały prace plastyczne, które pozwoliły im na artystyczne uświetnienie obchodów ptasiego święta. Zgłębiały tajniki ich świata, budowę, zachowanie, uczyły się jak rozpoznawać gatunki powszechnie występujące w Polsce.

Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs pt. „Owocowy poczęstunek”. Należy rozwiązać wykreślankę i wykonać pracę plastyczną dowolną techniką. Wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnej zabawy. Warto również, choć na chwilę zatrzymać się i popatrzeć lub posłuchać ptaków żyjących obok nas.

Opiekun szkolnego koła OTOP i LOP

Monika Kosowska