Archiwum artykułów

Czy Bałtyk jest pełen tajemnic?

22 marca obchodzony jest Dzień Ochrony Bałtyku. Morze Bałtyckie jest morzem płytkim, śródlądowym i prawie zamkniętym, w którym całkowita wymiana wód zajmuje aż 30 lat. Z tych powodów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni zostają w nim na lata. Zanieczyszczenie to jednak nie jedyny problem Morza Bałtyckiego.

Dlatego też z zgodnie z przysłowiem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie …” uczniowie naszej szkoły zgłębiali tajniki Morza Bałtyckiego. 23 marca odbyła się już VI edycja konkursu pt. „Tajemnice Bałtyku”. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas 5. Rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki, pracowali z mapą Polski i Europy, układali puzzle. Rozpoznawali ryby i ptaki polskiego wybrzeża, potrafili także określić, do jakiego gatunku małży należą znalezione na darłowskiej plaży muszle. Doskonale wykazali się znajomością geografii Europy, świetnie rozpoznali flagi państw nadbałtyckich, znali wybitne osobowości pochodzące z tychże krajów. Nikt z nas nie powstydziłby się wiedzy reprezentowanej przez uczestników konkursu. Nad przebiegiem rywalizacji czuwało jury: Monika Kosowska, Maria Bernacka, Barbara Kalinowska, Ewa Wiśniewska.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce klasa V E w składzie: Patryk Krzemiński, Marek Kosowski, Maciej Mieczkowski

II miejsce klasa V D w składzie: Karolina Galińska, Nadia Leppert, Dominik Puzyniak

III miejsce klasa V A w składzie: Wioletta Brzozowska, Oliwia Niedzielska, Karina Tiupin-Szulc.

Serdeczne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Mamy nadzieję, że za rok kolejni piątoklasiści odkryją tajemnice Morza Bałtyckiego.

Monika Kosowska