Archiwum artykułów

Pasowanie uczniów klas I na czytelników

,,My, uczniowie pierwszej klasy Tobie książko przyrzekamy …”

To słowa przysięgi, które wypowiedziało 137 pierwszoklasistów w dniu 3 listopada podczas uroczystego pasowania ich na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, do świata książek wprowadził ich zaproszony szczególny gość, autor – Pan Paweł Beręsewicz.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez pisarza rozmowach o książkach przy „niby herbatce”. W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty swoich utworów, opowiadał o bohaterach, nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód, zachęcając tym samym dzieci do przeczytania książek. Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek, a dzieci podziękowały autorowi za ciekawe i niecodzienne spotkanie.

W dalszej części uroczystości pierwszaki wysłuchały rad oraz próśb, z jakimi zwróciła się do nich królowa biblioteki – „Książka”. W dowód przyjaźni dzieci obiecały, że będą od tej pory szanować już wszystkie książki.

W prezencie najmłodsi otrzymali książeczkę z bajkami i ,,dyplom czytelnika” oraz wydanie specjalne ,,Wieści domowych” autorstwa Pana Pawła Beręsewicza. Rodzicom zaś przekazano list, w którym bibliotekarze zwrócili uwagę na to, jak ważne jest czytanie dla prawidłowego rozwoju ich dziecka.

Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci.

My zaś dziękujemy pani Krystynie Krakowiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłowie – za zaproszenie pisarza do naszej szkoły.

Dorota Adryańczyk

Joanna Gawrońska