Archiwum artykułów

„Rak - główny zabójca XXI wieku”

29 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie przeprowadzono akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który obchodzony jest co roku 4 lutego. Nasza placówka włączyła się do programu: Szkoła promująca zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.

Należy podkreślić fakt, iż najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu oraz zapobieganie zachorowaniom na raka jest profilaktyka.

Po pierwsze, nie należy palić (to chroni nie tylko przed rakiem płuc, ale także przed innymi nowotworami złośliwymi) ani nadużywać alkoholu. Po drugie, nie należy tyć. Kobiety powinny mieć w pasie poniżej 88 centymetrów, mężczyźni - poniżej 102. Po trzecie, trzeba uprawiać sport, średnio co najmniej 20 minut dziennie. I dotyczy to nie tylko dorosłych. Nie należy również zapomnieć o spożywaniu przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie i co ważne unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to także okazja do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Badania takie przeprowadzić można w wielu placówkach medycznych oraz w specjalnych mammobusach jeżdżących po terenie całego kraju. Część poradni umożliwia również wykonanie badań cytologicznych.

W związku z tym dziewczęta z klasy IV C przekazały pracownikom szkoły różowe wstążki, mające przypominać o tej niebezpiecznej chorobie. Zapoznały także wszystkie klasy z podstawowymi informacjami na temat nowotworów. Najważniejsze z nich znalazły się także na kolorowej ekspozycji przy wejściu do szkoły. W czasie lekcji przyrody przeprowadzono prelekcje, na  których uczniowie zostali zapoznani z głównymi założeniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem.

Monika Kosowska