Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Światowe Dni Ptaków Wędrownych z Akcją Bałtycką

 

12 maja 2016 roku w Darłowskim Centrum Wolontariatu odbyła się prelekcja na temat: „Współczesne badania wędrówek ptaków - o tym, jak ptaki robią rzeczy niemożliwe", którą poprowadził dr inż. Jarosław Nowakowski. W spotkaniu mógł uczestniczyć każdy, zarówno mały jak i duży. Jak się okazało głównymi odbiorcami byli uczniowie klasy 4c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie.

Mogliśmy poznać tajniki ptasiego świata. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że ptaki to prawdziwi podniebni lotnicy. Potrafią okrążyć kulę ziemską, wówczas ich półkule mózgowe śpią na zmianę, a drugie kontrolują lot. Nie są maszynami, konsekwentnie dążą do celu na róże sposoby. Mimo obrania jednakowego kierunku, każdy ptak leci w swoim tempie i wybiera trasę według swojego uznania. Pierwsze dowody migracji ptaków pochodzą z 1822 roku, kiedy to Count Christian Ludwig van Bothmer zauważył nieopodal swojego zamku w Meklemburgii bociana z szyją przebitą dzidą pochodzącą z Afryki Środkowej. W taki oto sposób zdobyto potwierdzenie na migrację międzykontynentalną. Przed każdym długim dystansem ptaki zwiększają otłuszczenie prawie o 200% po to, aby mieć energię na całą przeprawę. W czasie przelotu mogą stracić ok. 96% tłuszczu, 23% mięśni piersiowych, 35% skóry, 20% jelit i wątroby, 20% nerek, a nawet 25% serca czy 50% żołądka. Tak dzieje się podczas nieprzerwanej podróży z Australii w okolice Singapuru (5420 km), czy przelotu przez Saharę ok. 2200 km.

            14 maja uczniowie klasy 4c wraz z wychowawczynią, Moniką Kosowską – członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i opiekunem szkolnego koła ornitologicznego,  udali się na dni otwarte do obozu Akcji Bałtyckiej w Dąbkowicach na mierzei Jeziora Bukowo. Doświadczeni ornitolodzy na czele z dr inż. Jarosławem Nowakowskim pokazali, na czym polega ich praca w terenie. Pozwolili nam poniekąd w tym uczestniczyć. Dowiedzieliśmy się jak i w jakim celu obrączkuje się ptaki schwytane w specjalistyczne sieci. Jak je z nich bezpiecznie wyjąć, jakie pomiary są dokonywane, gdzie i jak są zapisywane. Po intensywnej pracy nadszedł czas na odpoczynek i wspólne ognisko. W cudownych nastrojach, wzbogaceni o nową i niebanalną wiedzę wróciliśmy do Darłowa.

Serdecznie dziękujemy Akcji Bałtyckiej za zaproszenie i przekazanie nam w oryginalny sposób nowych widomości na temat ptasiego świata.

Monika Kosowska