Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

 Warto zdrowo żyć, warto zdrowym być!

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej nurtujące problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Problem złego odżywiania, bierności ruchowej i otyłości wśród dzieci jest coraz większy. Jego ofiarą jest jedenastoletnia Marlenka, która opycha się słodyczami, ciasteczkami, chipsami, pizzą i tłustym mięsem. Nawyki żywieniowe nabyła w domu rodzinnym, w którym rodzice podobnie jak ona jedzą przede wszystkim dla przyjemności, nie zwracając uwagi na to, co leży na talerzu. Czarę goryczy przechyla fakt, ze dziewczynka unika aktywności fizycznej, nie chce biegać, pływać, czy choćby pograć w siatkówkę z rówieśnikami, woląc spędzać czas przed telewizorem lub komputerem.

Sytuacja Marlenki była motywem przewodnim inscenizacji zaprezentowanej 14 kwietnia przez uczniów klasy IVc i Vb naszej szkoły w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Dzieci, wykorzystując linie melodyczne takich pieśni jak: „Wojenka”, „Szła dzieweczka”, „Dumka na dwa serca”, „Czerwone jabłuszko”, „Tak bardzo się starałem” oraz kolorowe przebrania i oryginalne rekwizyty, przekonywały rówieśników, że warto prowadzić zdrowy tryb życia, a wiele codziennych nawyków powoduje problemy zdrowotne.

Koordynatorami akcji były: Maria Bernacka – nauczycielka języka polskiego oraz Monika Kosowska – nauczycielka przyrody.

Ciekawy i humorystyczny sposób przedstawienia poważnego problemu XXI wieku został nagrodzony gromkimi brawami, a o trafnym doborze formy i treści inscenizacji świadczyły skupione miny uczniów, którzy ją obejrzeli z zainteresowaniem i uwagą.

Monika Kosowska