Archiwum artykułów

Zajęcia Zima w przyrodzie

W naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia terenowe. Odbiorcami były dzieci ze szkolnego koła przyrodniczego z klasy IV c. Najpierw uczniowie zaznajomili się z tajnikami stacji meteorologicznej, która jest częścią projektu pt. „Naukowy ogród pełen tajemnic” pozyskanego w ramach budżetu obywatelskiego Darłowa. Młodzi „odkrywcy” dowiedzieli się, co kryje w sobie klatka meteorologiczna Stevensona, co to jest psychometr Augusta, termometry ekstremalne, czy też deska śniegowa. Poznali zasadę działania termometrów  gruntowych i przygruntowych, dzięki którym możliwe jest określenie temperatury gruntu oraz odnotowywanie nocnych przygruntowych jej spadków.

W związku z tym, że robi się coraz zimniej, należy pamiętać o ptakach czy innych mniejszych stworzeniach. Zajęcia w Lokalnym Centrum Ekologicznym na terenie SP3 pozwoliły nam przybliżyć te zagadnienia. Dzieci dowiedziały się, że z hoteli nie tylko korzysta człowiek, ale również owady. Jest to dla nich miejsce na bezpieczne spędzenie zimy. Organizmy te to główni zapylacze i bez nich rośliny nie będą dawać plonów.  Budowa takich schronisk przyczynia się do ochrony zwłaszcza tych dziko żyjących gatunków, które masowo wymierają w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób czy niszczenia siedlisk.

W okresie mrozów i obfitych opadów śniegu powinniśmy zadbać także o ptaki, które w tak trudnym czasie mogą sobie nie poradzić bez naszej pomocy. Karmniki na ternie Lokalnego Centrum Ekologicznego zostały wypełnione smakołykami dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. Pamiętajmy, że raz rozpoczętego dokarmiania nie powinno się przerywać aż do ustania mrozów i stopienia się śniegu. Ptaki przyzwyczajają się do tego, że w jednym miejscu stale znajdują pokarm. Najlepsza będzie dla nich mieszanka różnych nasion np. słonecznika, lnu, dyni, maku. Chętnie zjadają także proso, owies, nasiona ogórka, rozgniecione orzechy włoskie i owoce róży.

Uczniów naszej szkoły zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „Dokarmiaj mądrze”, prosimy o przynoszenie karmy dla ptaków. Osoby najbardziej zaangażowane w zbiórkę zostaną nagrodzone drobnymi nagrodami rzeczowymi.

Monika Kosowska