Archiwum artykułów

Bądź Eko – posadź drzewo

Dzień Drzewa to międzynarodowa i spontaniczna akcja sadzenia drzew, a także promocji zieleni, mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

12 października w naszej szkole również zaakcentowano ten dzień. W akcję włączyli się uczniowie klasy 4b, 5c oraz członkowie szklonego koła LOP. Inicjatorami akcji były nauczycielki przyrody: Monika Kosowska i Barbara Kalinowska. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, na której zaprezentowane zostały istotne informacje na temat drzew. Jako symbol tegorocznych obchodów święta uczniowie zasadzili na terenie Lokalnego Centrum Ekologicznego świdośliwę – modny krzew owocowy. Liczymy, że wiosną na naszej świdośliwie pojawiają się liczne białe, gwiazdkowate kwiaty oraz smaczne i duże owoce, a jesienią będzie nas cieszyć intensywnie czerwoną barwą liści. Sponsorem tego pięknego okazu była oczywiście niezastąpiona pani Agnieszka Jakubowska - znana ekspertka ogrodnictwa, blogerka@ogródmówi, która zawsze służy nam pomocą. Zgodnie z naszym zamierzeniem z lat ubiegłych chcemy, aby akcja była realizowana długoterminowo – co roku będziemy starali się posadzić jedno drzewo czy też krzew. Zyska na tym otoczenie szkoły, uczniowie, a także ptaki. Bardzo dziękujemy panu Rafałowi Ostrowskiemu za okazaną pomoc techniczną. Pamiętajmy, że obchody tego dnia to także idealny moment na jesienny spacer z rodziną po parku czy lesie. W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi.