Archiwum artykułów

Dzień pełen pomysłów

Wszystko, co wiemy o rzeczywistości, zaczyna się i kończy na eksperymencie

(Albert Einstein)

Nauki przyrodnicze rozwijają się głównie poprzez świadome eksperymenty. Większość z nich przeprowadza się w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach zwanych laboratoriami. My postanowiliśmy pokazać je w naszej szkole, w sali przyrodniczej, za pomocą ogólnie dostępnych i niedrogich materiałów. Spora część przedstawionych przez nas doświadczeń pochodzi z bezpośrednich obserwacji zjawisk zachodzących naturalnie. „Dzień pełen pomysłów” to lekcja dla uczniów z klas II i III przeprowadzona 12.04.2017r. przez panią Barbarę Kalinowską wraz z uczniami klas starszych, podczas której pokazane zostały doświadczenia takie jak: chemiczne jojo (lampa ledowa), magiczna szklanka (wymaga wielkiej wprawy), ciśnienie hydrostatyczne, turbina, magiczne mleko, materiały przewodzące prąd (w tym: ogórek, cytryna i grapefruit!), ciecz nieniutonowska, tęcza w szklance, pompowanie balonów (ale takie nietypowe!), magnesy - sporo tego. Wszystko fascynujące i nowe, a uczniowie zaciekawieni, czasem zdziwieni, ale przede wszystkim pełni pozytywnych emocji.

Uczniowie klas: IV B i VI C

pod bacznym okiem pań: B. Kalinowskiej i A. Rudzkiej