Archiwum artykułów

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.

W pierwszą sobotę i niedzielę października w całej Polsce wolontariusze zapraszają do udziału w bezpłatnych wycieczkach, w trakcie których wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiają do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora.

Kolejny raz w akcji wzięli udział młodzi ornitolodzy z SP 3 Darłowo pod opieką szkolnego koordynatora – Moniki Kosowskiej. W sobotę fani „skrzydlatych przyjaciół” udali się na trzygodzinny spacer do Darłówka. Wykorzystując zabrane ze sobą lornetki członkowie szkolnego koła ornitologicznego policzyli napotkane ptaki , zrobili notatki i stworzyli raport z dokonanych badań. W tegorocznym darłowskim rankingu I miejsce zajął wróbel zwyczajny (Passer domesticus) – 75 osobników, II miejsce mewa srebrzysta (Larus argentatus) – 62 osobniki, III miejsce – kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) – 54 sztuki. Oprócz tego napotkano gawrony, kawki, sroki, grzywacze, sierpówki, śmieszki, sikorki czy kormorany.

Terenowe zajęcia z przyrody są efektywnym sposobem na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie i świetną okazją do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uśmiechy uczestników i rumieńce na ich twarzach są najlepszym na to dowodem.

Monika Kosowska