Archiwum artykułów

Powiatowy Konkurs Matematyczny „Jeden z Dziesięciu”

„Potęga matematyki polega na pomijaniu wszystkich myśli zbędnych

i cudownej oszczędności operacji myślowych.”

E. Mach

Dnia 21 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się IV Powiatowy Konkurs Matematyczny „Jeden z Dziesięciu” dla uczniów klas piątych.  Konkurs odbył się w ramach realizacji projektu „W świecie matematyki” dofinansowanego przez Fundację mBanku. Patronat nad konkursem objął  Starosta Sławieński.

Do konkursu przystąpiło 39 uczniów z jedenastu szkół powiatu sławieńskiego. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć zawodników z następujących szkół: ZS w Sławsku, SP w Staniewicach, ZS nr 3 w Dąbkach, ZS w Jarosławcu, ZS w Ostrowcu, ZS w Postominie, ZS w Wrześnicy, SP nr 3 w Sławnie, SSP w Słowinie, SSP STO w Darłowie oraz SP nr 3 w Darłowie.

Na początku uczestnicy konkursu wzięli udział w turze eliminacyjnej. Zadaniem każdego z uczniów było rozwiązanie testu zawierającego 15 zadań zamkniętych. Do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 zawodników, którzy zdobyli największą ilość punktów. Czołową dziesiątkę stanowili następujący uczniowie: Barbara Jastrzębska i Jakub Baran z ZS w Wrześnicy, Kamil Derliński i Kamil Roman z SP nr 3 w Sławnie,  Natalia Dydyna z ZS w Jarosławcu, Kacper Lichański z SP nr 3 w Darłowie, Ines Schönwald i Hubert Kwiatek z ZS w Postominie, Marcel Matejczuk z ZS w Ostrowcu, Patryk Szlawski z SP w Staniewicach. To oni przystąpili do matematycznych potyczek wzorowanych na znanym, telewizyjnym turnieju „Jeden z dziesięciu”. W czasie turnieju, pomimo ostrej rywalizacji, panowała przyjazna atmosfera.

Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy matematycznej, a walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Wyłoniono jednak najlepszego uczestnika z najlepszych czyli tytułowego „Jednego z Dziesięciu”. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został Jakub Baran z ZS w Wrześnicy, II miejsce zajął Hubert Kwiatek z ZS w Postominie, III miejsce zajął Patryk Szlawski z SP w Staniewicach.

Jury stanowili zaproszeni Goście: pani Barbara Kaczyńska – zastępca kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych, pan Andrzej Protasewicz – dyrektor SP 3 w Darłowie, panie Małgorzata Wawulska i Katarzyna Łusiewicz – wicedyrektorzy SP 3 w Darłowie oraz nauczyciele matematyki pani Magdalena Kasprzykowska i pan Artur Śmiech.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sławnie, Fundację mBanku, Urząd Miasta Darłowo, Radę Rodziców przy SP 3 w Darłowie, pana Wiesława Połczyńskiego, pana Michała Filipka, Zarząd Stoczni M&W Darłowo, Hotel „Lidia” oraz Park Wodny „Jan”.

Dzieciom i ich nauczycielom dziękujemy za udział, gościom i sponsorom za wielkie wsparcie i pomoc w organizacji konkursu a wszystkim uczestnikom  a przede wszystkim zwycięzcom gratulujemy wielkich umiejętności i wiedzy matematycznej!