Archiwum artykułów

„Matematyka od kuchni”

Dnia 20 marca 2017 r. w naszej szkole uczniowie klasy piątej pod opieką pani Magdaleny Kasprzykowskiej – nauczyciela matematyki, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Matematyka od kuchni”. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji projektu „W świecie matematyki” dofinansowanego przez Fundację mBanku.

Celem tego działania było pokazanie praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności matematycznych w życiu codziennym, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie, dzielenie się rolami i zadaniami.

Uczestnicy warsztatów pracowali w czterech grupach, każda przygotowywała potrawę według innego przepisu - sałatkę jarzynową, sałatkę owocową, zdrowe i kolorowe kanapki oraz pyszny deser w postaci ciasta tiramisu.

Podczas przygotowywania tych smakołyków uczniowie oprócz zdobywania nowych doświadczeń i świetnej zabawy wykorzystywali takie umiejętności matematyczne jak: zamienianie jednostek masy, ważenie, określanie jednostek pojemności, zwiększanie lub zmniejszanie proporcji składników, obliczanie kaloryczności posiłków, dopasowywanie kształtów brył do przedmiotów wykorzystywanych w kuchni.

Wszystkie potrawy zostały przygotowane z należytą dokładnością i starannością, a do tego smakowały wyśmienicie. Zadanie zakończone zostało prezentacją potraw i wspólną degustacją.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.