Archiwum artykułów

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się z otyłością. Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24 października obchodziliśmy w „Trójce” Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Zespół Promocji Zdrowia, odpowiedzialny za propagowanie zachowań prozdrowotnych, przygotował dla uczniów ciekawe scenariusze zajęć dotyczące zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem właściwego odżywiania i aktywności fizycznej. Podczas pogadanek uczniowie zapoznali się także z negatywnym wpływem na organizm tzw. „diet - cud”. Na szkolnym korytarzu pojawiła się kolorowa tablica z piramidą zdrowia, charakterystycznymi dietami dla osób z różnymi schorzeniami, a także z zagrożeniami jakie niesie otyłość, ze sposobem obliczania BMI oraz pracami dzieci. Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w spotkaniu z naszą olimpijka p. Barbarą Madejczyk, która promowała aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Spotkanie zbiegło się z realizacją programu Bezpieczna+. Dla uczniów klas 4 zorganizowano badanie „Pomiar masy i składu ciała” we współpracy z p. dietetyk Agnieszką Wyczesany.

Także nauczycielki przyrody troszczą się o zdrowie swoich uczniów i edukują. Na lekcjach przyrody dzieci poprzez zabawę i praktyczne działanie poszerzyły wiedzę na temat zdrowego i racjonalnego żywienia. Samodzielnie wykonały smaczne, zdrowe i bardzo kolorowe sałatki oraz odżywcze kanapki. Wymieniały się wiedzą na temat wartości odżywczych różnych owoców. Niektóre osoby przyniosły rzadko spotykane owoce np. papaję, świeże figi, granaty czy hurmy (kaki). Wszyscy oglądali, wąchali próbowali, smakowali. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i gustami. Na korytarzu szkolnym członkowie koła LOP przygotowali gazetkę zachęcającą do zdrowego odżywiania.

Koordynator Zespołu ds. Promocji Zdrowia