Archiwum artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem

3 lutego 2017r. w naszej szkole przeprowadzono pod kierunkiem Moniki Kosowskiej akcję profilaktyczną z okazji przypadającego dzień później Światowego Dnia Walki z Rakiem. Według najnowszych danych GUS, nowotwory złośliwe to pod względem częstotliwości drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną śmierci w naszym kraju. Dodatkowo wzrasta liczba zgonów spowodowanych tymi chorobami - w 1990 roku było ich 19 proc., a w 2010 roku - już 24,5 %.

Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc i prostaty, zaś kobiety na raka piersi i płuc. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowań, przed którymi przestrzegają specjaliści są oprócz skłonności genetycznych, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz nadużywanie alkoholu.

W związku z tym oprócz regularnych badań profilaktycznych zaleca się:

- unikanie palenia papierosów,

- zdrową dietę,

- systematyczną aktywność fizyczną,

- ograniczenie spożycia alkoholu,

- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,

- ochronę przed infekcjami wywołującymi raka.

Dziewczęta z klasy VI e – Michalina Jóźwiak i Kinga Witkowska – przekazały pracownikom szkoły różowe wstążki na znak solidarności z ideami tej akcji. Zapoznały również  klasy z podstawowymi informacjami na temat nowotworów. Najważniejsze z nich znalazły się także na gazetkach ściennych na korytarzach szkolnych. Podczas lekcji  przyrody nauczycielki Monika Kosowska i Barbara Kalinowska przeprowadziły prelekcje na tematy związane z Europejskim Dniem Walki z Rakiem.