Archiwum artykułów

Dbam o swoje BMI

Na podstawie prostych informacji - dane o wadze, wzroście, wieku i płci za pomocą kalkulatora BMI dla dzieci i młodzieży -  uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego pod okiem swoich nauczycieli liczyli wskaźnik masy ciała. BMI (Body Mass Index) służący oszacowaniu czy waga ciała jest prawidłowa, jednocześnie służy monitorowaniu stanu zdrowia  organizmu. Po wyliczeniu wskaźnika uczniowie dokonywali interpretacji swoich wyników wykorzystując siatki centylowe. Te proste narzędzie pozwoliło uczniom zorientować czy ich dieta oraz styl życia są właściwe. Mogli porównać swoja wagę w stosunku do innych dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Osoby z nadwagą czy niedowagą  rozważali zmianę prowadzonej diety i nawyków żywieniowych, wprowadzenia systematycznej  aktywności fizycznej. Szybka reakcja  i wiedza uczniów na pewno pozwoli uciec im przed wieloma problemami, które mogłyby pojawić się w dorosłym życiu.

B. Żmuda