Archiwum artykułów

Podwójne urodziny!

Dnia 14 marca w naszej szkole odbył się Konkurs matematyczno-fizyczny „CZAR-PAR”. Inicjatywa ta służyła wyłonieniu z grona siódmoklasistów najbardziej uzdolnionych uczniów w naukach ścisłych. 14 marca na całym świecie obchodzi się święto, które według amerykańskiego systemu datowania zapisywane jest liczbami określającymi wartość liczby π, czyli w przybliżeniu 3,14. W ten dzień w roku 1879 urodził się także Albert Einstein, najsłynniejszy uczony świata. Mieliśmy, więc podwójne święto.

Do konkursu przystąpiło pięć dwuosobowych zespołów z klas VII. Klasę VII a reprezentowała Karina Tiupin-Szulc i Wioletta Brzozowska, klasę VII b Patrycja Tarnionek i Zuzanna Rychlewska, klasę VII c Aleksander Klimowicz i Mateusz Król, klasę VII d Karolina Galińska i Emilia Wawrzyniak oraz klasę VII e Miłosz Bukowski i Marek Kosowski.

Świętowanie zaczęliśmy od krzyżówki matematycznej. Kolejne konkurencje to łamigłówka fizyczna oraz domino matematyczne dotyczące wyrażeń algebraicznych. Dalsza część obchodów  to konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi, którego mistrzami okazała się reprezentacja klasy VII a. Siódmoklasiści zabawili się również w Młodych Einsteinów i zaprezentowali ciekawe doświadczenia fizyczne. W interesujący sposób zostały przedstawione doświadczenia, tj. wahadło świecowe, zegar jodowy, podciśnienie, niepękający balon oraz żywe zapałki.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji  I miejsce zajęli Marek Kosowski i Miłosz Bukowski z klasy VIIE, II miejsce – Aleksander Klimowicz i Mateusz Król z klasy VIIC, III miejsce – Wioletta Brzozowska i Karina Tiupin-Szulc z klasy VIIB.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zmagania matematyczne, zaangażowanie w fizykę doświadczalną i super zabawę,  a zwycięzcom  serdecznie gratulujemy!