Archiwum artykułów

Europejski Dzień Wynalazcy w klasie 3e

Europejski Dzień Wynalazcy był okazją do zaprezentowania uczniom klasy 3e doświadczeń fizycznych przez panią Joannę Lebiecką nauczycielkę fizyki z Gimnazjum Miejskiego im. S. Dulewicza w Darłowie - mamę klasowego kolegi Macieja Lebieckiego. Pierwsze doświadczenie dotyczyło zagadnienia napięcia powierzchniowego. Następnie uczniowie poznali pierwszą zasadę dynamiki Newtona - obserwując jajko, które ustawione na wysokiej rolce wpada bezpośrednio do naczynia, nad którym było ustawione. Kolejne doświadczenie z kulą plazmową zademonstrowało przepływ prądu w gazach. Najwięcej emocji wzbudziło doświadczenie z zimnymi ogniami, które zostały odpalone od kuli plazmowej przy użyciu ogórka kiszonego. Pani Joanna przybliżyła uczniom zagadnienia z dziedziny elektrostatyki przy użyciu pałeczek ebonitowych i szklanych oraz elektryzowania poprzez tarcie. Dzieci budowały obwody elektryczne oraz mierzyły napięcie za pomocą amperomierza i woltomierza. Obserwowały także przepływ prądu przez ciecze. Poznały zasadę działania peryskopu i siłomierza. Słodkim doświadczeniem było degustowanie czekoladek, które pod wpływem temperatury ciała dzieci rozpuszczały się w ustach i pysznie smakowały przyszłym naukowcom i być może wynalazcom. Podsumowaniem zajęć było przybliżenie dzieciom postaci sławnych uczonych i wynalazców, którzy przyczynili się do rozwoju naszej cywilizacji.

Małgorzata Marek