Archiwum artykułów

„Noc z matematyką”

W nocy z 16 na 17 marca 2018 r. odbyła się „Noc z matematyką”. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie z różnych klas interesujący się matematyką i jej tajnikami, którzy wspólnie pracowali pod czujnym okiem nauczycieli – pani Magdaleny Kasprzykowskiej i pani Marty Sołtan. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu „W świecie matematyki” dofinansowanego przez Fundację mBanku.

Celem działań było przełamanie stereotypu, iż matematyka jest nudna i trudna do przyswojenia oraz pokazanie, że z matematyką można miło spędzać czas.

Zajęcia rozpoczęły się w piątek o godz. 19.00. Na początku uczniowie pracowali w grupach, rozwiązywali różne niestandardowe zadania z dziedziny matematyki z wykorzystaniem małych robotów ozobotów, oraz grali w „Scottie Go” innowacyjną grę do nauki programowania, która jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają program, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów. Uczniowie świetnie się bawili, a przy okazji ćwiczyli spostrzegawczość i rozwijali umiejętność logicznego myślenia.

Po dwugodzinnych zmaganiach z matematyką nadszedł czas na przerwę, w czasie której zjedzono pizzę.

Następnie uczniowie, podzieleni na trzy zespoły, kolejno wyruszyli na matematyczne podchody. Z pełnym zaangażowaniem pracowali rozwiązując kolejne zadania. Wiedzieli, że liczy się nie tylko wiedza matematyczna, ale również umiejętność współpracy w zespole, kreatywność, właściwy podział zadań.

W nagrodę za poświecenie i świetną zabawę uczestnicy „Nocy z matematyką” obejrzeli projekcję kilku wybranych przez siebie filmów.

Nocna zabawa z matematyką zakończyła się w sobotę o godz. 7.00. Wszystkim zainteresowanym dostarczyła niezapomnianych wrażeń, a założony cel został osiągnięty.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Magdalena Kasprzykowska