Archiwum artykułów

Spotkania z astronomią

Uczniowie klasy 5b, w tym uczestnicy koła Imperium Wiedzy, w ramach programu Być jak Ignacy udali się na wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie. Wzięli udział w prelekcji dotyczącej teorii powstania i budowy Wszechświata. Poznali zasady posługiwanie się obrotowymi mapami nieba – poszukiwali najjaśniejszych gwiazd i gwiazdozbiorów. Zapoznali się z podstawowym sprzętem stosowanym w obserwacjach astronomicznych. Zobaczyli główny teleskop umieszczony pod kopułą oraz zaznajomili się z zasadami jego pracy i działaniem samej kopuły. Dzięki sprzyjającej pogodzie  uczestniczyli w obserwacji Słońca podziwiając zachodzące na nim procesy. Zajęcia były bardzo ciekawe. W przyszłości dzieci planują udział w nocnej obserwacji nieba oraz wykładach prowadzonych przez pracowników Obserwatorium.

B. Kalinowska