Archiwum artykułów

Europejskie Dni Ptaków

Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.

W pierwszą sobotę i niedzielę października w całej Polsce wolontariusze zapraszają do udziału w bezpłatnych wycieczkach, w trakcie których wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiają do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora.

Kolejny raz w akcji wzięli udział młodzi ornitolodzy z naszej szkoły pod opieką szkolnego koordynatora – Moniki Kosowskiej. W piątek fani „skrzydlatych przyjaciół” udali się na spacer po Darłowie. Policzyli napotkane ptaki, zrobili notatki i stworzyli raport z dokonanych badań. W tegorocznym darłowskim rankingu I miejsce zajęła kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) – 113 sztuk. Oprócz tego napotkano gawrony, kawki, sroki, grzywacze, sierpówki, śmieszki, wróble oraz łabędzie.

Uczniowie klasy 5b otrzymali liczne ulotki, prasę, filmy DVD, by mogli zgłębić wiedzę na temat ptasiego świata.

Zajęcia terenowe są efektywnym sposobem na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie i świetną okazją do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uśmiechy uczestników są najlepszym tego dowodem.

Monika Kosowska