Archiwum artykułów

Ekojazda w Trójce

19 i 20 kwietnia 2019 r. młodzi ekolodzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie, pod opieką nauczycielek  B. Kalinowskiej,  E. Sołtan i M. Kosowskiej zorganizowali happening ekojazdy. Przez dwa dni namawiali rodziców przybyłych na zebrania do zmiany stylu prowadzenia samochodu. Ekojazda to rodzaj filozofii prowadzenia auta. Zgodnie z jej zasadami kierowca powinien przewidywać tok wydarzeń na jezdni. Zbliżając się do zakrętu należy odpowiednio wcześniej ściągnąć nogę z gazu i hamować silnikiem, czasami w ogóle nie trzeba będzie używać samego hamulca. Cóż to daje? Przede wszystkim mniejsze zużycie tak drogiego ostatnio paliwa oraz tarczy i klocków hamulcowych. Bezmyślne przewożenie niepotrzebnych rzeczy w aucie także powoduje większe spalanie. Może warto przejrzeć swój bagażnik i wyjąć z niego np. niepotrzebne w tej chwili akcesoria. Samo parkowanie tyłem również przynosi ogromne zyski, ponieważ robimy to, kiedy silnik jest rozgrzany. Wyjeżdżając na zimnym silniku nie musimy manewrować, a wtedy właśnie nasz samochód zużywa najwięcej paliwa.

Takich małych sposobów na oszczędności jest o wiele więcej. Mogą one zmniejszyć spalanie nawet do 30%. Rodzice z uśmiechem na twarzy zapoznawali się ze specjalnie przygotowanymi ulotkami.

Happening ekojazdy został poprzedzony dwiema godzinami zajęć warsztatowych, na których nauczyciel wyjaśniał zasady ekonomicznej jazdy samochodem. Uczniowie stworzyli plakat promujący ekonomiczne i ekologiczne zachowania podczas jazdy samochodem oraz ulotkę informacyjną, którą będą rozdawali również kierowcom podczas happeningu, czyli kolejnego działania projektu.

Publikacja została zrealizowana w ramach projektu „Energetyczni.pl” dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu Fundacja „Za górami za lasami”.

Monika Kosowska