Archiwum artykułów

Matematyka na darłowskim rynku - uczniowie stworzyli żywy fraktal

3 czerwca 2019 roku w ramach projektu „Fraktal na stulecie” na darłowskim rynku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, przedszkolaki i wierni poddani królowej nauk świętowali Jubileuszowy Rok Matematyki. Postanowili zbudować szósty etap konstrukcji żywego trójkąta Sierpińskiego, który zmieścił się w trójkącie równobocznym o boku długości około 50 metrów. Trójkąt ten składał się z 729 osób, które tak stały względem siebie, że z góry był widoczny kształt fraktala. Fraktale są nietypowymi figurami geometrycznymi. W znaczeniu potocznym oznaczają obiekt, którego części są podobne do całości. Twórcą fraktali był również polski matematyk Wacław Sierpiński.

Ułożenie „Fraktala na stulecie” było wielkim wyzwaniem, wspaniałą zabawą oraz żywą lekcją matematyki

Koordynatorzy projektu:

Marta Sołtan