Archiwum artykułów

Konkurs matematyczno-fizyczny „Czar-Par” dla klas siódmych

14 marca w 2019 r. odbył się szkolny Konkurs matematyczno-fizyczny „CZAR-PAR” dla uczniów klas siódmych. Konkurs realizowany był w ramach projektu „W świecie matematyki” dofinansowanego przez fundację mBanku.

W tym dniu na całym świecie obchodzi się święto, które według amerykańskiego systemu datowania zapisywane jest liczbami określającymi wartość liczby π, czyli w przybliżeniu 3,14. Również w ten dzień w roku 1879 urodził się także Albert Einstein, najsłynniejszy uczony świata. Mieliśmy, więc podwójne święto.

Do konkursu przystąpiło pięć dwuosobowych zespołów z klas VII. Klasę VII a reprezentowała Hanna Suszek i Kacper Lichański, klasę VII b Mikołaj Mystkowski i Bartosz Kołaczkowski, klasę VII c Maciej Urban i Szymon Fischer, klasę VII d Katarzyna Mazur i Oliwier Wandycz oraz klasę VII e Weronika Jędrzejewska i Wiktoria Wojnicka.

Świętowanie zaczęliśmy od krzyżówki matematycznej. Kolejne konkurencje to łamigłówka fizyczna, domino matematyczne dotyczące wyrażeń algebraicznych oraz puzzle z liczbą Pi. Siódmoklasiści zabawili się również w Młodych Einsteinów i zaprezentowali ciekawe doświadczenia fizyczne. W interesujący sposób zostały przedstawione doświadczenia, tj. rakieta z butelki, bezwładne jajko, tarcie statyczne i tarcie dynamiczne, magiczna butelka oraz szklanki trzymające balon.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji I miejsce zajęli Hanna Suszek i Kacper Lichański z klasy VII a, II miejsce – Weronika Jędrzejewska i Wiktoria Wojnicka z klasy VII e, III miejsce – Katarzyna Mazur i Oliwier Wandycz z klasy VII d.

Marta Sołtan, Magdalena Kasprzykowska