Archiwum artykułów

Dzień Drzewa

Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, która trafiła do Europy w 1951r. Jej celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody. W Polsce święto obchodzone jest 10 października, a uczniowie naszej szkoły włączają się cyklicznie w działania na rzecz środowiska przyrodniczego. W bieżącym roku szkolnym na lekcjach przyrody i zajęciach kół przyrodniczych nasi podopieczni poszerzali wiedzę dotyczącą drzew. Rozpoznawali je po liściach, owocach, korze i pokroju. Pisali listy do drzewa z podziękowaniami za rolę, jaką pełnią w naszym życiu – za czyste powietrze, tlen, przyjazne miejsca pełne pięknych kolorów i wspaniałych zapachów. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zadania. Ciekawostki o drzewach zawiesili na szkolnych gazetkach. Korzystali z fachowej literatury, kluczy do oznaczania roślin oraz stron internetowych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się informacje o drzewach, których nie można spotkać w naszych warunkach klimatycznych, np. „bawełnianych”, „butelkowych”, „smoczej krwi”, czy z rodzaju Adansonia (baobab). Doszukiwano się podobieństw i różnic pomiędzy gatunkami m.in  mamutowcem olbrzymim  a sekwoją wiecznie zieloną. Uczniowie zajęli się także porządkowaniem terenów przyszkolnych, a Lokalne Centrum Ekologiczne wzbogaciło się w nową roślinę - brzozę brodawkowatą ‘Youngii’, drzewo o wyrazistym pokroju, stanowiące kolejny ciekawy okaz w naszym ogrodzie.

B. K.