Archiwum artykułów

Energetyczni.pl

16 maja w darłowskiej Trójce odbył się „Wieczór ekologów”. W 5-godzinnych zajęciach wzięło udział 15 przedstawicieli klas ósmych. Młodzież miała szansę zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć swoje wiadomości na temat energii odnawialnej. Tematyka warsztatów odpowiadała najbardziej palącym problemom ekologii. Smog i nadmierna emisja dwutlenku węgla związane z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł energii wpływają na zmiany klimatyczne, które już dziś możemy odczuwać na własnej skórze. W jaki sposób powstaje energia geotermalna, bioenergia, czy można wykorzystać alkohol lub wodę do napędzania samochodu? Na te pytania mogli doświadczalnie znaleźć odpowiedzi uczniowie biorący udział w warsztatach. Nie ma lepszego sposobu zdobycia wiedzy niż poprzez jej praktyczne zastosowanie. Dlatego młodzież wykorzystując zestawy eksperymentalne przez kilka godzin obserwowali ich działanie i wyciągali wnioski. Na warsztatach wykorzystano także energorower, dzięki któremu siłą mięśni można było uzyskać energię elektryczną. Być może poznane formy energii za kilka, kilkanaście lat będą naszą codziennością.

Cały sprzęt został zakupiony w ramach projektu „Energetyczni.pl” realizowanego dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem konkursu Fundacja „Za górami za lasami”. Zajęcia prowadziła pani Marta Sołtan – nauczycielka fizyki i matematyki, a nad całością czuwał koordynator projektu.

Zestawy eksperymentalne prezentowane przez uczniów można było także zobaczyć oraz wypróbować podczas festynu rodzinnego „Grunt to rodzinka” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Darłowie.

Monika Kosowska