Strona Główna

 

Archiwum artykułów

 

Światowy Tydzień Mózgu

W dniach 12-15 marca w naszej szkole zorganizowano Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week). Święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Akcję zainicjowały nauczycielki biologii – p. Monika Kosowska i chemii – p. Barbara Kalinowska.

W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie mieli możliwość rozwiązania psychotestów, mających uświadomić im, czy potrafią sobie radzić ze stresem. Do specjalnie przygotowanej z tej okazji „skrzynki”, mogli wrzucać swoje pomysły nt. Twoje propozycje na „odstresowanie się”. Większość uznała, że najlepiej udać się na spacer, uprawiać sport np. jazdę na rowerze, rolkach; spotkać się z przyjaciółmi, posłuchać muzyki. Inni proponowali czytanie książek, rysowanie, grę na komputerze czy instrumencie muzycznym, sen, medytację czy wypicie zielonej herbatki. Nieliczni zaproponowali zakupy, oglądanie seriali telewizyjnych czy śpiewanie pod prysznicem oraz taniec.

Podczas lekcji z wychowawcą klasa 7c przygotowała plakaty, na których zaprezentowała, co tych młodych ludzi stresuje, jakie mogą być skutki stresu oraz podała swoje sposoby na „odstresowanie się”. Plakaty posłużyły jako dekoracja w czasie trwającej akcji.

Na korytarzu szkolnym powstały gazetki informacyjne. Na jednej z nich znalazły się propozycje związane z dietą mózgu zachęcające do spożywania owoców i warzyw, jako bogatego źródła potasu poprawiającego pracę umysłu; picia dużej ilości wody, która pozwala oczyścić ciało z toksyn; spożywania ryb, jako bogatego źródła kwasów omega 3. Brak tego kwasu przyczynia się do depresji. Ponadto warto spożywać orzechy, które pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Z tych samych powodów warto też jeść ciemne pieczywo z nasionami oraz kasze. Należy pamiętać także o jajkach, gdyż są one bogate w tzw. prekursory acetycholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za zapamiętywanie słów. Codziennie powinniśmy jeść śniadanie. Jest to najważniejszy posiłek dnia. Niech będzie bogate w węglowodany i białko. Dzięki zdrowemu śniadaniu energia będzie uwalniana stopniowo, co pozwoli naszemu mózgowi przez cały dzień być w dobrej formie.

Druga z propozycji zwierała 12 ciekawostek na temat mózgu. Nie każdy z nas wie, że gdy nie śpimy, nasz mózg generuje około 25 watów energii. Wystarczy, aby rozświetlić żarówkę. Mózg nie czuje bólu. Nie ma w nim żadnych receptorów nerwowych, które mogłyby ból rejestrować. Oczywiście wokół mózgu znajdują się już tkanki - czaszka, skóra, nerwy, które po uderzeniu w głowę ból odczuwają. Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny. Nie towarzyszy temu jednak różnica w sprawności. Wychodzi więc na to, że kobiety mają trochę wydajniejsze mózgi od mężczyzn.

Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie i wzbogacił swoją wiedzę na temat mózgu. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie i wspólny udział w akcji.

Monika Kosowska