Archiwum artykułów

Finał projektu „Energetyczni.pl”

10 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie odbył się finał projektu „Energetyczni.pl”, który zrealizowano dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii organizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. we współpracy z Fundacją „Za górami za lasami”. Darłowska „Trójka” zdobyła na jego realizację 9997 zł.

W ramach projektu odbyły się zajęcia i happeningi ekojazdy, na których uczniowie rozdawali ulotki i jabłka jako zachętę do ekonomicznej i ekologicznej jazdy samochodem. Poprowadzono 5-godzinne warsztaty nt. energii odnawialnej oraz Ecoevent podczas festynu rodzinnego, na którym pod kierunkiem p. Marty Sołtan uczniowie wykonywali doświadczenia. Mieszkańcy Darłowa mogli samodzielnie wsiąść na energorower i sprawdzić, czy faktycznie można zasilać nim urządzenia elektryczne.

Zdobyte umiejętności uczestnicy projektu mieli okazję sprawdzić podczas konkursu, który był jego kulminacyjnym punktem. Ósmoklasiści prezentowali działanie zestawów doświadczalnych. Były to między innymi: hydrocar – jeżdżący model z napędem wodorowym, bio-energia – model wytwarzający energię z etanolu, zestaw eksperymentalny – energia ze słonej wody, formy energii odnawialnej – energia wody, słońca, wiatru. Uczniowie omawiali niewyczerpywalne i wyczerpywalne oraz odnawialne i nieodnawialne zasoby przyrody, rozpoznawali niekorzystne zjawiska powodowane przez zanieczyszczenia środowiska, obliczali moc oraz zużycie energii żarówki tradycyjnej oraz energooszczędnej, ilość energii, jaką pobiera lodówka w ciągu doby, czy koszt działania lodówki w ciągu miesiąca. Przeliczali, które z domowych urządzeń zużywają w ciągu dnia najwięcej energii. Rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali na pytania w interaktywnym quizie Kahoot.  Nie były to łatwe zadania, ale zdobyta wcześniej wiedza ułatwiła ich wykonanie. Zmagania oceniała komisja pod przewodnictwem Pani Dyrektor – Bożeny Tatuśko. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono zwycięzców konkursu. I miejsce zajął zespół klasy VIII E w składzie: Michalina Jóźwiak, Marek Kosowski, Patryk Krzemiński, II miejsce klasa VIII B: Nadia Iwko, Zuzanna Rychlewska, Patrycja Tarnionek, III miejsce klasa VIII C: Matylda Bukowska, Pola Lewandwska, Angelika Szypulska.

Wszyscy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, których pula wyniosła 875 zł. Osiągnięte efekty i zaangażowanie uczniów w działania zachęcają do podejmowania podobnych inicjatyw edukacyjnych, co z pewnością podniesie jeszcze bardziej jakość pracy darłowskiej szkoły.

Monika Kosowska