Archiwum artykułów

Zimowe Ptakoliczenie 2019

Za nami kolejne Zimowe Ptakoliczenie. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jest coroczną akcją edukacyjną, w której każdy może zanotować, ilu przedstawicieli danego gatunku odwiedza karmnik, ogród, skwer przed blokiem lub okoliczny park.

W piątek 25 stycznia młodzi ornitolodzy z naszej szkoły, wybrali się na spacer w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Celem wyprawy było poznanie ptaków zimujących jak najbliżej człowieka i lepsze ich poznanie. Dzieci z ciekawością mogły obserwować ptasich przyjaciół wokół nas. W czasie wycieczki nie tylko nauczyły się rozpoznawać podstawowe gatunki ptaków, ale także dowiedziały się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać. Po raz pierwszy królową darłowskich parków i skwerów została mewa śmieszka – naliczono 67 osobników, drugie miejsce zajęła kaczka krzyżówka – 37 osobników, a trzecie mewa srebrzysta – 29 osobników.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Monika Kosowska