Menu Menu SP3 Darłowo

W trosce o bezpieczne ferie

Dbanie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu jest stałym elementem w Szkole Podstawowym Nr 3 w Darłowie, jako jedno z zadań programu profilaktycznego szkoły.

24 stycznia uczniowie klas starszych obejrzeli apel, w którym młodzież z klasy VI E zaprezentowała konkretne sposoby zachowań wobec przemocy i agresji.

Właściwa reakcja na agresję, z którą mamy do czynienia na co dzień, często w pozornie błahych sytuacjach, stanowi ważne zadanie SP 3, również zawarte w jej programie profilaktycznym. Dlatego nauczycielki szkolnej świetlicy i jednocześnie opiekunki szkolnego samorządu Anna Lichańska i Teresa Miksza przygotowały przedsięwzięcie mające to zadanie realizować.

Apel „Agresji nie. Żyjemy bezpiecznie” był finalnym etapem działań profilaktycznych przygotowanych przez szkolny samorząd.

Wcześniej uczniowie klas IV-VI wypracowali regulaminy zachowań obowiązujące w ich klasach, następnie reprezentanci tych klas zaproponowali na jednym ze spotkań samorządu, aby wykorzystując treść regulaminów przygotować apel.

Ponieważ na młodzież  w wieku szkolnym najbardziej oddziałują rówieśnicy, oni to zaprezentowali się w małej formie teatralnej wzbogaconej prezentacją multimedialną.

Dopełnieniem wrażeń artystycznych było spotkanie z policjantem na temat agresji, przemocy i bezpiecznych ferii.

Uczniowie klas młodszych 25 stycznia obejrzeli apel przygotowany przez klasy IIIB i IIID pod kierunkiem wychowawczyń Anny Bukowskiej i Beaty Wojtkowskiej.

Trzecioklasiści w ciekawej formie – zadbano o scenografię, stroje i rekwizyty – przypomnieli koleżankom i kolegom jakie zabawy i zajęcia są preferowane, a od jakich należy trzymać się z daleka.

Potwierdzeniem słuszności prezentowanych scenek było spotkanie z profesjonalistami zaproszonymi przez organizatorki przedsięwzięcia. Kilka zdań przekazali znani uczniom z wcześniejszych spotkań policjant i strażak. Tym razem uzupełnieniem przekazywanych zasad była prezentacja multimedialna akcentująca najistotniejsze informacje.

Uczniowie z uwagą obejrzeli apel, wysłuchali panów w mundurach, rozmawiali z nimi o bezpiecznych i niebezpiecznych zachowaniach, a na koniec rozwiązali test sprawdzający wiedzę na ten temat. Teorię mają w jednym palcu. Mamy nadzieję, że podczas ferii zastosują ją w praktyce.

Dorota Krajczyńska-Gruba

Klasy IV - VI