Tydzień kultury

WYNIKI KONKURSÓW PRZEPROWADZONYCH W TYGODNIU KULTURY

Szkolny Tydzień Kultury

Wdarł się wczoraj w nasze mury.

W szkolne progi się wprosił,

By kulturę podnosić.

Cieszy fakt, że  pewien Krzyś

Chce być grzeczny -  już od dziś!

Postanowił i dał słowo

Nie zaczepiać już nikogo.

Nauczył się milszym być,

Z kolegami w zgodzie żyć.

Mała Kasia, Julka, Asia,

Adaś, Jaś  i duży Staś

Każdy z nas szacunku jest godzien,

Więc pamiętajmy o kulturze na co dzień.

W dniach 19-23 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie realizowaliśmy projekt edukacyjny, wynikający z założeń programu i harmonogramu poprawy efektywności wychowania, zatytułowany Szkolny Tydzień Kultury. Przedsięwzięcie, które miało na celu  propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, podkreślenie szacunku dla języka polskiego, uświadomienie konieczności dbania o czystość i poprawność języka, rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów, angażowało wszystkich uczniów i miało charakter interdyscyplinarny. Każdy dzień przebiegał  pod innym hasłem i koncentrował  się wokół innego zagadnienia:

PONIEDZIAŁEK - Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie.

WTOREK - Mój język świadczy o mnie.

ŚRODA - Sprawność i odpowiedzialność.

CZWARTEK - Jak jeść zdrowo, smacznie i kulturalnie?

Mundurek i garniturek, czyli kulturalny strój, na co dzień i od święta.

PIĄTEK - Kultura w miejscach publicznych.

Po co mówimy „proszę”, „dziękuję”?

Dlaczego nie należy się brzydko wyrażać?

Czy wolno omijać kolejkę?

Dlaczego ludzie się kłócą?

To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiadali śpiewająco uczniowie naszej szkoły.

W czasie Tygodnia Kultury szkoła udekorowana została plakatami promującymi kulturę języka polskiego, a biblioteka szkolna wzbogaciła się o wykonane przez uczniów albumy na temat grzeczności. W salach i na korytarzach pojawiały się  zwroty grzecznościowe w różnych językach.

Zadaniem każdej klasy było  wybranie  najbardziej kulturalnego  ucznia i uczennicy. Uczniowie klas V i VI mieli  okazję spotkać się funkcjonariuszem powiatowej policji,  z którym rozmawiali  o odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. W ciągu tego nietypowego tygodnia przeprowadzone zostały liczne imprezy i konkursy np.: na najładniej nakryty stół, na zdrowy jadłospis dla dzieci, czy też na mistrza dobrych manier.

W piątek  uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę rzeźby Kazimierza Kostki, zorganizowaną  przez Zamek Książąt Pomorskich.

Impreza zakończyła się apelem podsumowującym, w czasie którego uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą” a zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali wyróżnienia, nagrody  i dyplomy.

Mamy nadzieję, że nauka grzeczności zaowocuje w przyszłości i jesteśmy przekonani, że zawsze jest dobry czas, by uświadamiać sobie i innym, iż u podstaw dobrego wychowania leży głęboki szacunek  i miłość do drugiego człowieka. I o tym nie wolno zapominać!

Maryla Michnik-Dydyna

Opiekun Samorządu Ucz.