Święto Patrona Szkoły

22 maja 2009 roku Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Darłowie obchodziła Święto Patrona Szkoły – Imieniny Szkoły.

Z tej to okazji uczniowie i nauczyciele przygotowali uroczysty apel na dziedzińcu szkoły (zdj.1). Na uroczystości obecny był Komendant Placówki Straży Granicznej Darłowo kpt. Mikołaj Kaczanowicz, Komendant Komisariatu Policji w Darłowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz placówek oświatowych z Darłowa. Młodzież szkolna złożyła na ręce Komendanta Placówki SG w Darłowie laurkę wraz z okolicznościowymi życzeniami dla funkcjonariuszy darłowskiej Placówki SG. Historyczną pamiątkę, w postaci reprodukcji zdjęcia przedstawiającego uroczyste otwarcie szkoły im. „Żołnierza WOP”, którego dokonał w 1965 roku płk dypl. Czesław Stopiński dowódca 15 Bałtyckiej Brygady WOP, przekazał Pani Dyrektor Hannie Mikulskiej Komendant PSG w Darłowie (zdj.2).

Po uroczystym apelu uczniowie klas I-III udali się na świetlicę szkolną (zdj.3). Obejrzeli tam prezentację multimedialną pt. „ŚLADAMI PATRONA SZKOŁY”, przygotowaną przy współpracy nauczycieli SP 3 i funkcjonariuszy PSG w Darłowie, przybliżającą uczniom postać patrona – Żołnierza WOP oraz powołanej przed 18-laty nowoczesnej formacji, jaką jest Straż Graniczna.

Po prezentacji uczniowie klas trzecich odwiedzili jeszcze Placówkę SG. Tam poznali zadania i specyfikę pracy Straży Granicznej. Zapoznali się ze sprzętem jakim dysponują i posługują się w swojej codziennej służbie funkcjonariusze SG, oraz obejrzeli pokaz pracy psa służbowego (zdj.4). Funkcjonariusze przybliżyli uczniom wiadomości z zakresu profilaktyki antynarkotykowej w ramach programu „Cukierki” autorstwa Agnieszki Grzelak. Dzieci poznały również możliwe zagrożenia, na jakie mogą być narażone w czasie zbliżających się wakacji i jak należy się zachować, aby się przed nimi ustrzec.

Zdjęcia - Marcin Kruszczyński

Tekst - Marcin Kruszczyński, Małgorzata Marek