Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia 2008 r. w Szkole Podstawowej nr 3  im. Żołnierza WOP w Darłowie obchodzono Między-narodowy Dzień Praw Człowieka.

Organizacją tego dnia zajęła się klasa III D wraz z wychowawczynią panią mgr Beatą Piwko.

Trzecioklasiści przygotowali przedstawienie na podstawie książki Janusza Korczaka pt. „Król Maciuś pierwszy”.  Informowało  ono  wszystkich  uczniów  o  prawach  dziecka. Ze względu na dużą rozpiętość wiekową, inscenizacja miała dwie wersje: dla klas 0-3 oraz klas 4-6.

Na przedstawienie dla klas młodszych zostały zaproszone dzieci sześcioletnie z Przedszkoli  im. Janiny Porazińskiej oraz im. Jacek i Agatka w Darłowie.

Przedszkolakom  i uczniom klas 1-3 bardzo podobało się przedstawienie. Z zapartym tchem obserwowały ustanowienie praw dla dzieci przez króla Maciusia i jego kanclerzy.

Prawa te dotyczyły życia codziennego w domu i szkole, jak: prawo do nauki, informacji, prywatności, wypowiedzi,  do życia i rozwoju, swobody myśli sumienia i religii, tożsamości, wychowania w rodzinie, życia bez przemocy i poniżania,  do stowarzyszenia.

Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Praw Dziecka otrzymali od uczniów klasy III D spisany zbiór praw.

Wersja przedstawienia  dla klas 4-6 była wsparta występem uczniów klas VIB. Omawiali oni poszczególne prawa dziecka i wyjaśniali, które zachowanie dorosłych jest niewłaściwe. O prawach dzieci jeszcze do dziś nie wszyscy słyszeli, a są też tacy, którzy nie chcą o nich słyszeć. Dlatego świadomość własnych praw nie zaszkodzi nikomu.

Za pomocą przedstawienia uczniowie  namawiali do zgody, porozumienia i szacunku dla własnych praw niezależnie od wieku.

Konwencja Praw Dziecka obowiązuje w Polsce od 1991 roku. Jeden z jej artykułów mówi, że państwo ma obowiązek dbać o rozpowszechnienie praw zapisanych w Konwencji wśród dzieci i dorosłych, ta forma inscenizacji jest realizacją tego zobowiązania, które podjęły wspólnie dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. WOP w Darłowie.

A oto realizatorzy tego przedsięwzięcia:

Opracowała: Beata Kolanek