MIKOŁAJKI w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie

Wszystkie dzieci kochają św. Mikołaja. Przez cały rok oczekują na jego przyjście. Często piszą do niego listy, opowiadając o swoich kłopotach i radościach, czasami prosząc o pomoc. Chcą być szczęśliwe. Aby tak się stało, trzeba niekiedy pomóc św. Mikołajowi. Zrobili to uczniowie SP3 w Darłowie. Przez ostatnie dni poprzedzające „mikołajki”, Samorząd Uczniowski wraz z pedagogiem szkolnym – panią A.Lichańską zorganizował tradycyjną już zbiórkę słodyczy i maskotek w ramach akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Mali darczyńcy sprawili, że w tym wyjątkowym dniu na twarzach wszystkich uczniów naszej szkoły mógł zagościć uśmiech. Tu potwierdziła się teza: „Że dobrze jest być szczęśliwym, ale jeszcze lepiej uszczęśliwiać innych”.

Ponadto na specjalnie zorganizowanych apelach, uczniowie mogli osobiście powitać św. Mikołaja, który obdarował ich słodkim upominkiem. Natomiast klasy I - III obejrzały „Mikołajowe przedstawienie” przygotowane przez ich koleżanki i kolegów pod opieką pań: M. Wandas, A. Bukowskiej i G. Kopeć.

„Mikołajki” kojarzą się nam nie tylko ze sprawianiem sobie przyjemności, ale także z dobrem i wzajemną życzliwością. Dlatego 6 grudnia zajęcia we wszystkich klasach miały nieco inny charakter. Po „Mikołajkowych przyjemnościach” spotkania klasowe odbywały się w oparciu o scenariusze ogólnopolskiego programu „Szkoła bez przemocy”. Młodsi uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie „ Gdzie rodzi się złość?”. Starsze dzieci zajmowały się problemem przemocy, wspólnie tworzyły klasowy kodeks umów i zasad, które mogłyby w ich klasie zapobiegać przemocy.

Na wyjątkowość tego dnia wpłynął także świąteczny wystrój szkoły i poszczególnych klas. Wszystko to sprawiło, że każdy z naszych uczniów przeżył w tym dniu wiele wrażeń, poczuł się zauważony i na pewno będzie to długo i mile wspominał.

Dorota Adryańczyk –

opiekun Samorządu Ucz.