„Ortograficzna przebieżka”

Od kilku lat uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie biorą udział w konkursie ortograficznym o tytuł Mistrza Ortografii.

Przez cały rok szkolny wszyscy piątoklasiści przypominają sobie na lekcjach języka polskiego reguły polskiej ortografii i ćwiczą pisownię wyrazów. Każdy miesiąc poświęcony jest innej trudności.

Tak było i w tym roku. Listopad upłynął pod znakiem ó i u, w grudniu zmagano się z rz i ż, w lutym – ch i h, w marcu ćwiczono pisownię nie z różnymi częściami mowy, w kwietniu – wyrazy zawierające ą, ę, on, om, en, em, a w maju pisownię wyrazów wielką i małą literą. Pod koniec miesiąca odbywał się sprawdzian, w czasie którego uczniowie musieli wykazać się znajomością reguł ortograficznych oraz umiejętnością ich zastosowania.

Uczniowie, którzy w ciągu całego roku szkolnego najlepiej radzili sobie z trudnościami polskiej ortografii, zostali zakwalifikowani do udziału w dyktandzie finałowym. Dnia 9 czerwca 2009 r. napisali tekst ze słuchu będący podsumowaniem całorocznej pracy.

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała uczennica klasy 5a Martyna Chabinka, II miejsce – Monika Madejak (5a), a trzecim miejscem podzieliły się Klaudia Mateja (5c) i Monika Trapik (5d).

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, a zwyciężczynie otrzymały książki od Rady Rodziców.

Justyna Krakowiak

Agnieszka Nowak - Pawlicka