Nietypowe spotkanie SKW

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza, działającego przy SP 3 w Darłowie, w czwartek 28 stycznia, odbyło się spotkanie z Paniami ze Stowarzyszenia Rencistów i Emerytów. Realizując wolontaryjny projekt „Szkoła na medal” w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, wolontariusze chcieli nawiązać współpracę w celu budowania więzi międzypokoleniowej z osobami ze Stowarzyszenia, a uczniami naszej szkoły.

W szkolnej bibliotece zorganizowana została mini wystawa przedmiotów codziennego użytku  pod tytułem „Kiedy babcia była mała”, a poczęstunek stanowiły wypieki domowej kuchni, w tym także chleb, smalec- „pomada babuni” oraz kiszone ogórki.

Spotkanie, w którym uczestniczył również dyrektor szkoły pan Andrzej Protasewicz i pan Jan Górski- twórca Regionalnej Izby Pamięci „Pamięć pokoleń” w Dąbkach, rozpoczęli uczniowie klasy II c /prowadzone przez Panią Dorotę Krajczyńską – Gruba/ recytując wiersze i śpiewając piosenki o babciach i dziadkach. Następnie pan Górski- nagrodzony  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, wygłosił referat „Życie codzienne dawnych mieszkańców Darłowa i okolic”. Wolontariusze zaprezentowali jak w dawnych czasach prasowano przy użyciu prasowalnicy, oraz jak wyrabiano masło w tradycyjnej maselnicy. Naszym paniom nic nie było obce, w obrazowy sposób komentowały te i inne czynności, które znały ze swych rodzinnych domów.

Wspólnie spędzone popołudnie było okazją do wspomnień z dzieciństwa zaproszonych pań, które zadeklarowały chęć współpracy, co być może będzie początkiem tworzenia w naszej szkole „Izby Pamięci”.

Beata Piwko