„Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”

16 grudnia 2009r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr.3 odbył się konkurs pod hasłem „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”.

W tematykę spotkania wszystkich uczestników wprowadziły pięknie zaśpiewane pastorałki przez uczennice klasy IV pod kierunkiem pani Beaty Piwko oraz stół wigilijny przygotowany zgodnie z tradycjami kultury polskiej.

W zmaganiach wzięły udział dwuosobowe zespoły uczniów z klas czwartych. Natomiast nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pan dyrektor Andrzej Protasewicz, pani wicedyrektor Katarzyna Łusiewicz i wychowawca świetlicy pani Beata Niewiadomska.

Poszczególne konkurencje w konkursie wymagały od dzieci rozwiązania diagramu, wykreślanki, zagadek, krzyżówki, odpowiedzi na wylosowane pytanie, skojarzenia rekwizytu z odpowiednim zwyczajem oraz znalezienia szczegółów różniących obrazki przedstawiające św. Mikołaja.

Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe okazały się być uczniom znane, a ich odpowiedzi były w większości prawidłowe i wyczerpujące. Różnice w zdobytych punktach były nieduże.

Zwycięzcami  okazały się uczennice z klasy IVe Aleksandra Rudzka i Magdalena Adamczak. Drugie  miejsce  zdobyły Karolina Sikora i Monika Retmańska z klasy IVc, a trzecie reprezentantki klasy IVb Apolonia Kułakowska i Kamila Kleczewska.

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Ponadto zdobyta wiedza jeszcze bardziej uświadomiła i wzbogaciła przeżywanie tak bogatych w polskie tradycje oraz zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia.

Dorota Adryańczyk

Joanna Klimaszewska