„W naszej szkole panowie i panie

wiedzą, co znaczy dobre wychowanie!”

Ten okrzyk towarzyszył konkursowi zorganizowanemu 30.04.2010 r. dla uczniów klas V pod hasłem „ABC dobrego wychowania”. Spotkanie to zostało poprzedzone warsztatami przeprowadzonymi przez organizatorki konkursu: Annę Lichańską, Joannę Klimaszewską oraz Beatę Łoin na godzinie z wychowawcą. Na zajęciach tych uczniowie utrwalili sobie pojęcia, zasady i reguły dotyczące dobrego wychowania. Na podstawie przeprowadzonego na koniec lekcji testu dotyczącego zasad savoir vivre’u, wyłoniono trzyosobowe drużyny z każdej klasy, które reprezentowały poszczególne zespoły uczniowskie.

Zadania konkursowe dotyczyły: wyszukania na czas w słowniku wyrazów obcych wyrażenia „savoir vivre”, oceny i skomentowania zachowania w podanych sytuacjach, znajomości przysłów i powiedzeń związanych z dobrym wychowaniem, odegrania scenek prawidłowego zachowania się w różnych okolicznościach oraz udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytania z zakresu tematyki bon ton.

Reprezentantów biorących udział w konkursie, bardzo dzielnie dopingowali koledzy i koleżanki z ich klas. Najlepszymi kibicami okazali się uczniowie z klasy VD i VA, którzy wspierali swoje drużyny głośnymi okrzykami oraz wcześniej przygotowanymi transparentami.

Nad prawidłowym przebiegiem inicjatywy czuwało jury w składzie: pani wicedyrektor Małgorzata Wawulska, nauczyciel języka polskiego pani Maria Bernacka oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Radosław Kosacki.

Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad dobrego wychowania i potrafili wykorzystać ją w działaniu. Prezentowali wysoki poziom wiedzy, dlatego też różnica w punktacji była niewielka. Po dogrywce zwycięzcą została klasa VA (Kamila Pawluk, Jessica Białowąs, Radosław Gryciuk), drugie miejsce zajęła klasa VD (Marta Balicka, Weronika Firmowska, Olaf Frąckowiak), trzecie miejsce przypadło klasie VB (Oliwia Stempnakowska, Magdalena Michalak, Dawid Adamelak), czwarte miejsce zdobyła klasa VE, a piąte miejsce VC (Kamila Stefaniak, Dominika Kużniarowska, Kacper Waliszewski). Wszyscy otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

Mamy nadzieję, że zarówno drużyny, jak i kibice z klas V, zdobyli dodatkową wiedzę oraz umiejętności właściwego zachowania się w różnych codziennych sytuacjach życiowych i będą je stosowali w praktyce. Natomiast dobra zabawa i wyśmienite humory wszystkich uczestników świadczyły o tym, iż do młodego człowieka najłatwiej dotrzeć ucząc i bawiąc jednocześnie.

Joanna Klimaszewska

Beata Łoin