Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu nauczycieli?

Dnia 13.10.2009r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie odbyła się szkoleniowa Rada Pedagogiczna, którą poprowadziła pani Ewa Filipek nauczyciel tejże szkoły. Tematem szkolenia było ,,Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu nauczycieli” w celu:

Ø   zyskania przez nauczycieli wiedzy o niebezpieczeństwie chronicznego stresu w wyniku przepracowania i syndromu wypalenia zawodowego,

Ø   poznania czynników sprzyjających wypaleniu zawodowemu,

Ø   poznania metod zapobiegania wypaleniu zawodowemu,

Ø   poznania środków zapobiegania stresowi i radzenia sobie z nim.

Temat został zaprezentowany w trzech częściach i obejmował następujące zagadnienia:

Część I

1.   Czym jest zespół wypalenia zawodowego?

2.   Charakterystyka wypalenia zawodowego.

3.   Przyczyny wypalenia zawodowego.

4.   Wypalenie zawodowe wśród nauczycieli.

5.   Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? ( autodiagnoza )

6.   Fazy wypalenia zawodowego.

7.   Stresory w pracy nauczyciela.

Część II

1.   Zapobieganie i radzenie sobie w wypaleniem zawodowym.

2.   Indywidualne metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu.

3.   Interpersonalne wsparcie w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.

4.   Organizacyjne zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Część III

1.   Wskazówki do zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz radzenie sobie z nim.

2.   Propozycje literatury, dzięki której można pogłębić wiedzę na temat zapobiegania wypaleniu zawodowemu.

Podczas prezentacji również pani Małgorzata Marek przedstawiła ciekawe wiadomości związane ze stresem w pracy nauczyciela i ze sposobami radzenia sobie z nim. Przytoczyła wyniki badań związane z tym zagadnieniem jakie były prowadzone na świecie przez znawców tematu. Nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji oraz z zaangażowaniem pracowali podczas ćwiczeń. Chętnie dzielili się swoją wiedzą dotyczącą stresów wynikających z codziennej pracy. W skupieniu wysłuchali praktycznych wskazówek jak sobie radzić ze stresem, prowadzić harmonijne życie i zapobiegać wypaleniu zawodowemu.

Ewa Filipek

Po części szkoleniowej nastąpiła druga część Rady, a mianowicie uroczyste wręczenie nagród 20 nauczycielom przez Dyrektora Szkoły Andrzeja Protasewicza. Wśród wyróżnionych nagrodą Dyrektora Szkoły znaleźli się:

- p. Katarzyna Łusiewicz

- p. Bogusława Skoneczna

- p. Justyna Tomczyk

- p. Anna Rudzka

- p. Agnieszka Nowak-Pawlicka

- p. Artur Śmiech

- p. Małgorzata Marek

- p. Anna Lichańska

- p. Mariola Kowalczyk

- p. Wioletta Mordacz

- p. Joanna Klimaszewska

- p. Barbara Kalinowska

- p. Małgorzata Wawulska

- p. Aldona Śmigielska

- p. Elżbieta Juszczyk

- p. Irena Jarosińska-Dyko

- p. Jolanta Czarnuch

- p. Dorota Adryańczyk

- p. Halina Bajor

- p. Jerzy Roszak.

Wszystkim wyróżnionym nauczycielom gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów.