Szlachetne zdrowie…

Trzymaj formę, dbaj o zdrowie, bądź pogodny i bezpieczny, żyj w zgodzie z naturą, szanuj środowisko - takie priorytety kieruje dyrekcja szkoły i zespół ds. promocji zdrowia do swoich uczniów i wszystkich pracowników w Szkole Podstawowej Nr 3 w Darłowie.

Zaszczytny tytuł  „Szkoły Promującej Zdrowie” otrzymaliśmy w czerwcu 2009 r.

Szkoły promujące zdrowie wspierają proces lepszego nauczania i uczenia się. Zdrowi uczniowie lepiej się uczą, zdrowi pracownicy lepiej pracują oraz mają większą satysfakcję z pracy. Główne zadanie szkoły to osiąganie jak najlepszych wyników.

Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawie programowej  kształcenia ogólnego oraz:

1. prowadzi skuteczną edukację zdrowotną uczniów i pracowników,

2. tworzy klimat społeczny sprzyjający zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości, uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej,

3. tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

Proces tworzenia szkoły promującej zdrowie polegał na wielu działaniach i realizowany był małymi krokami przez ostatnie trzy lata. Zespół ds. promocji zdrowia w składzie: koordynator – Bogusława Skoneczna, lider – Barbara Kalinowska, członkowie – Katarzyna Tocha, Aldona Śmigielska, Anna Lichańska – pedagog, Janina Świder – pielęgniarka, opracował plan pracy i dokonał samooceny wykonanych działań. Raport został przesłany do Wojewódzkiego Koordynatora Zachodniopomorskiego Centrum Organizacji i Promocji Zdrowia w Szczecinie.

Promocja zdrowia wpisana jest w program naszej szkoły: plan pracy szkoły, program wychowawczy, program profilaktyczny i  plany wychowawcze. W pracach zespołu ds. promocji zdrowia uczestniczą  przedstawiciele  różnych grup społeczności szkolnej oraz m.in. pielęgniarka szkolna, kierownik administracyjny, pracownik ochrony, nauczyciele przyrody, nauczyciele NZ, nauczyciel wych. fizycznego, nauczyciel informatyki.

Szkoła współpracuje w zakresie promocji zdrowia z następującymi instytucjami: WOPR, Policją, Strażą Pożarną, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Darłowie, przedszkolami, Strażą Graniczną, Gimnazjum Miejskim, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, gabinetem stomatologicznym.  Wspiera nas także miejski samorząd.

Przed przystąpieniem do opracowania planu pracy Szkoły Promującej Zdrowie dokonano diagnozy potrzeb zdrowotnych społeczności szkolnej i na tej podstawie zaplanowano działania. Dyrekcja szkoły zachęca nauczycieli do podejmowania różnych działań prozdrowotnych. Organizuje szkoleniowe rady pedagogiczne poświęcone tej tematyce. Dofinansowuje koszt uczestnictwa nauczycieli w specjalistycznych zajęciach, warsztatach.

Zdrowie i bezpieczeństwo w naszej szkole rozumiane jest bardzo szeroko i obejmuje jego następujące aspekty:

• Zdrowy styl życia – odżywianie, czas wolny, aktywność fizyczna, dbałość o środowisko naturalne, rozsądne korzystanie z mediów,

• Bezpieczeństwo dziecka w szkole i w domu – regulaminy, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przeciwpożarowe,

• Bezpieczeństwo w kontakcie z obcymi osobami,

• Umiejętność szukania pomocy w trudnych sytuacjach,

• Rozumienie i przestrzeganie zasad współżycia społecznego i kultury bycia.

Proponowane w szkole działania szkoły służące edukacji zdrowotnej obejmują różne formy, skierowane są do szerokiej społeczności szkolnej. Imprezy, akcje  tematycznie powiązane z promocją edukacji zdrowotnej są zawsze bardzo interesujące, oryginalne, cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, rodziców i całej lokalnej społeczności.

O wszystkich naszych działaniach na bieżąco informowaliśmy prasę lokalną, zamieszczaliśmy sprawozdania na naszej stronie internetowej.

Spośród wielu wymienić należy:

• Udział w ogólnopolskiej kampanii i uzyskanie tytułu „Szkoły bez Przemocy”

• Udział w programie „Zachowaj trzeźwy umysł”

• „Radosny uśmiech, radosna przyszłość” - program profilaktyki chorób zębów

• Nauka pływania dla uczniów klas II - zajęcia finansowane przez Urząd Miasta Darłowo

• „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”

• Udział w akcji „Ratujmy kasztanowce”, „Sprzątanie Świata”

• Zbiórka makulatury i zużytych baterii

• „Dzień Miłości i Przyjaźni”

• „Trzymaj formę” – program kultury fizycznej dla uczniów klas IV-VI

• „Szklanka mleka” dla każdego ucznia .

W bieżącym roku szkolnym będziemy nadal pracować nad rozwojem kultury zdrowotnej, podejmiemy kolejne zadania służące promocji zdrowia w naszej szkole i w środowisku.

Rozpoczęliśmy rok szkolny od „odchudzania” szkolnych tornistrów – uczniowie mogą pozostawiać w szkole niektóre ćwiczenia i podręczniki a także przybory i materiały, które  służą do pracy w klasie. Szkoła przystąpiła do akcji „Owoce w szkole” – od września ten program ma kształtować nawyki żywieniowe najmłodszych .

Bogusława Skoneczna