Dzień Życzliwości

 

„Życzliwi są szczęśliwi” pod takim hasłem 20 listopada obchodzono szkolny Dzień Życzliwości w SP 3 w Darłowie. Organizatorami przedsięwzięcia byli Szkolny Klub Wolontariusza i szkolny koordynator „Szkoły bez przemocy”. Celem akcji była promocja idei wolontariatu i działalności Klubu Wolontariusza na terenie szkoły, oraz uczenie dzieci i młodzieży skutecznych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami.  W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie brali udział w zabawach zapobiegających agresji i propagujących postawy koleżeństwa i przyjaźni, sprzyjających budowaniu atmosfery życzliwości, wyrabiających cechy charakteru takie jak opiekuńczość, odpowiedzialność oraz rozwijające umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczniowie poznali wiele wierszyków z pozytywną energią na każdy dzień, które prezentowane były na zajęciach oraz w formie plakatów na szkolnym korytarzu. Tam też wolontariusze przygotowali stoisko, przy którym udzielali informacji na temat działalności klubu. Każdy zainteresowany mógł skorzystać z prezentowanej literatury na temat wolontariatu, uzyskać ulotki informacyjne, z plakatów przygotowanych przez uczniów z klas IV – VI i bezpośrednich rozmów z członkami klubu, dowiedzieć się  kim jest i jakie cechy powinien reprezentować sobą wolontariusz. Podsumowaniem zajęć było wspólne przygotowanie „Łańcucha życzliwości”, którego kolejne oczka połączyły wszystkich życzliwych ludzi tworzących społeczność szkoły. Łańcuch zostanie zawieszony na szkolnej choince już 4 grudnia.

Wolontariusze: Oliwia Kowalczuk kl. III C, Marika Karpała kl. III C i Jakub Bobrowski kl. III E odwiedzili  Przedszkole „Jacek i Agatka”, gdzie 5 i 6 latkom czytali opowiadanie pt. „Ropucha egoistka” nawiązujące do tematyki szkolnej akcji. Zapoznali młodszych kolegów i koleżanki z ideą wolontariatu i przekonywali przedszkolaków do wrażliwość i życzliwość we wzajemnych relacjach.

W tym ważnym dla klubu dniu, dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, udało się przekazać dary, zebrane dla zwierząt ze Schroniska przy ul. Topolowej w Koszalinie.

Wolontariusze i koordynatorzy SKW

                        D. Adryańczyk, M. Marek