3 … 2 … 1 … Bezpieczny Internet na Start!

Nasza szkoła została laureatem II edycji ogólnopolskiego konkursu „3 … 2 … 1 … Bezpieczny Internet na Start!”, prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje i firmę Microsoft  we współpracy z Fundacją Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny”. Poprzeczka była zawieszona wyjątkowo wysoko – na 250 szkół spełniających wszystkie kryteria, nasza szkoła znalazła się w gronie 10 wyróżnionych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli zajęcia odbyły się dla 100 proc. uczniów. Jesteśmy przekonani, że zajęcia, które przeprowadzili, pozwoliły przekazać dzieciom wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie w atrakcyjny sposób.

Otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę - konsolę Xbox z grą edukacyjną.

 

 

Stop cyberprzemocy!

Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem, ale są też w nim różne zagrożenia i niebezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać. Niestety bywa używany zarówno do dobrych jak i złych celów. Dzieci muszą wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak się zachować, kiedy na nie natrafimy.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „321 Bezpieczny Internet na start”. Akcja przeznaczona była dla uczniów szkół podstawowych i poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. Służy ona aktywnej edukacji uczniów w zakresie promowania właściwych nawyków korzystania z sieci.

Dla uczniów zorganizowane zostały i przeprowadzone następujące zajęcia:

·  Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Sieciaki”. Ich celem było propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod: konkursów, kolorowanek i innych form edukacji poprzez zabawę. Główny element zajęć to kreskówka pt. „Sieciaki” przekazująca dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

·  Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „3 … 2 … 1 … Internet!”. Polegały one na pracy grupowej i indywidualnej uczniów przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane były przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu.

Zapewniając dzieciom udział w atrakcyjnych zajęciach osiągnęliśmy zamierzone cele.

Uczniowie:

1.    Nie stosują cyberprzemocy.

2.    Wiedzą, gdzie szukać pomocy, jeśli staną się jej ofiarą. 

3.    Unikają niebezpiecznych i szkodliwych kontaktów.

4.    Nie ujawniają swoich prywatnych danych.

5.    Unikają szkodliwych treści.

6.    Chronią swój komputer przed wirusami, spamem.

Na zebraniach klasowych wychowawcy zachęcili Rodziców do zawarcia z dziećmi rodzinnego kontraktu regulującego zasady korzystania z komputera i Internetu, wskazali, gdzie można szukać pomocy w przypadku, gdy dziecko zgłosi lub rodzice zauważą niepokojące sygnały (helpline.org.pl).

 

Bogusława Skoneczna