NIE ZGADZAMY SIĘ NA PRZEMOC W NASZEJ SZKOLE!!!

„Przemoc jest straszna. Przemoc to

choroba. Okrutne czyny, czasem nawet słowa.

Ogarnie wszystkich winnych i bez winy.

Nie szukajmy zemsty, szukajmy przyczyny.”

Dnia 11.02.2011r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie odbył się apel przeciwko przemocy połączony z prelekcją na temat bezpiecznego spędzania nadchodzących ferii zimowych. Przedsięwzięcie, którego inicjatorkami były panie: Barbara Kalinowska, Anna Lichańska oraz Beata Łoin we współpracy z panią Justyną Krakowiak, miało na celu ukazanie uczniom klas IV-VI jak ogromnym i powszechnym problemem jest zjawisko przemocy.

Apel rozpoczął się wystąpieniem zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Marzeny Wolskiej. Po pięknie zaśpiewanej piosence przybyłych widzów przywitali uczniowie klasy VIC: Julia Studzińska oraz Filip Mordacz, po czym odbyła się część artystyczna. Problematykę przemocy przedstawiono w formie rozprawy sądowej, w której uczestniczyli uczniowie z klasy IVC: Marika Karpała, Kajetan Kacprzyk i Jakub Witt oraz uczniowie z klasy VIB: Oriana Wojciechowska, Oliwia Stempnakowska i Jakub Wojciechowski. Podczas inscenizacji ukazano, że przemoc to nie tylko krew i brutalna walka, ale również takie zachowania jak: wyśmiewanie, zastraszanie, poniżanie, grożenie. Zwrócono także uwagę, iż brak reakcji oznacza przyzwolenie na czyn, dlatego też nikt nie może pozostawać obojętny na krzywdę drugiego człowieka.

Po zakończeniu „rozprawy”, odbyła się kolejna część apelu, na którą zaproszono gości specjalnych – przedstawicieli ze Straży Granicznej w Darłowie. Pan Marcin Kruszczyński zaprezentował klasom IV-VI oraz I-III problematykę zagrożeń czyhających podczas zimowych zabaw. Prosił o rozważne korzystanie z uroków zimy.  Dla uczniów Trójki zaproszeni goście przygotowali także miłą niespodziankę w postaci uroczego labradora, który był nie lada atrakcją dla wszystkich widzów. Panowie poinformowali jak należy zachowywać się w stosunku do nieznanego nam psa. Tu także prosili o ostrożność.

Na zakończenie spotkania panowie życzyli wszystkim uczniom wesołych, przyjemnych i  przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych.

Beata Łoin