Konkurs Wiedzy o Bałtyku

28 kwietnia 2011 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę na temat Morza Bałtyckiego. Impreza odbyła się w darłowskim Kinie Bajka. Organizatorki - Monika Kosowska i Maria Bernacka - zadbały o stworzenie morskiego klimatu, aby nie był to zwykły szkolny konkurs, a raczej dobra lekcja przyrody, po której głowy są pełne nie tylko wrażeń, ale również wiadomości sprytnie przekazanych uczniom.

Na początek wśród glonów, wodorostów, mew, dorszy, szumu fal oraz pięknych krajobrazów wyświetlanych na dużym ekranie, klasa VI C zaprezentowała krótkie przedstawienie na podstawie scenariusza autorstwa Moniki Kosowskiej, w którym reporter „Faktów” zrobił wywiad z roślinami i zwierzętami morskimi. Miały one możliwość pochwalenia się swoimi zaletami, ale także ponarzekania na bałtyckie bolączki, które utrudniają im spokojne życie.

Po inscenizacji rozpoczęła się główna część imprezy, czyli konkurs. Prowadzącą była uczennica klasy VIC - Julia Studzińska, a nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: Monika Kosowska, Maria Bernacka oraz Waldemar Śmigielski, który był gościem honorowym i głównym sponsorem nagród.

W rywalizacji wzięło udział 10 trzyosobowych zespołów z klas piątych i szóstych. W pierwszej rundzie wszystkie drużyny otrzymały po 4 pytania. Do drugiej fazy weszło 5 najlepszych grup z klas: V C, V D, V E, VI  A i VI  B. Po kolejnej rundzie pytań wyłoniono finałową trójkę, która walczyła o zwycięstwo, wyznaczając do odpowiedzi przeciwników. Ostatecznie I miejsce zajęła kl. VI B, II miejsce kl. V D, a trzecie kl. VI A. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a finaliści nagrody książkowe. Zwycięzcy dostali od Pana Dyrektora Zarządu Portu nagrodę specjalną, którą był karnet na basen.

Po konkursie, w trakcie oczekiwania na wypisanie dyplomów, czas umilali „morsacy” z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie pod kierownictwem Pana Bogdana Balcerzaka, którzy zaśpiewali piosenki szantowe, utrzymując do końca morski klimat imprezy, za co im serdecznie dziękujemy.

Był to pierwszy w naszej szkole konkurs na temat Bałtyku. Uczniowie wykazali się ogromną znajomością bioróżnorodności morza, co na pewno będzie impulsem do kontynuowania tej imprezy w następnych latach.

Monika Kosowska

Przedstawienie