Dzień Bezpiecznego Internetu w darłowskiej „Trójce”

     

         

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. W roku 2011 obchody DBI przypadły na 8 lutego.

W naszej szkole odbyły się zajęcia, których celem było przypomnienie uczniom, jak należy w sposób bezpieczny i rozsądny korzystać z Internetu, jak ustrzec się przed cyberprzemocą  i innymi zagrożeniami w sieci.

W atrakcyjnej formie zajęć edukacyjnych i wychowawczych dzieci oglądały prezentacje multimedialne i filmy poświęcone temu tematowi. Na lekcjach wykonały gazetki, plakaty, rysunki, komiksy, które umieściliśmy w szkolnej galerii. Propagowały  przyjazne i bezpieczne strony www.

Do udziału w kampanii zaprosiliśmy Rodziców uczniów. Otrzymali oni ulotkę informującą o naszych działaniach, zaproponowaliśmy zawarcie kontraktu rodzinnego określającego zasady korzystania z komputera i Internetu.

Do wspólnych działań włączyli się wszyscy nauczyciele: wychowawcy klas, informatycy, poloniści, plastycy.

W klasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne według scenariuszy „Sieciaki” , a w klasach IV-VI według scenariuszy „3... 2... 1... Internet!”.

Wykorzystaliśmy metodę e-learningową, obejmując uczniów klas III kursem „Poznaj bezpieczny Internet” i uczniów klas VI kursem „Bezpieczna przygoda z Internetem”.

Nasza inicjatywa obchodów DBI jest zgodna z ideą działań, w ramach których dzieci, młodzież,  nauczyciele i rodzice. aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci.

Każde takie działanie przynosi zamierzone efekty:

·  Dzieci znają i starają się stosować do poznanych zasad bezpieczeństwa w sieci.

·  Wiedzą, że nikt w Internecie nie jest anonimowy i bezkarny, nie naruszają praw innych.

·  Szanują prawo własności w sieci.

·  Wiedzą, do kogo zwrócić się po pomoc w trudnej sytuacji.

Bogusława Skoneczna