Ogólnopolski Program Eko Nasadzenia

Od lutego 2011r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Eko Nasadzenia. Szkolnym koordynatorem akcji była Monika Kosowska. Projekt został zainicjowany w 2009r. przez Pawła Pietrzyka, a jej głównym sponsorem jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu i we Wrocławiu.

Celem akcji jest przywrócenie warunków środowiska naturalnego do dawnego stanu, w którym dużą rolę odgrywały drzewa i krzewy owocowe, będące bazą żywnościową dla zwierząt i ludzi. Dzisiejsze lasy są często „pustynią pokarmową” dla żerujących w nich organizmów. Pomysłodawca chce zmienić ten stan rzeczy poprzez zbieranie z całej Polski nasion drzew owocowych, wysadzanie ich w szkółkach, a po wyrośnięciu sadzonek w lasach. Pierwsza taka naturalna szkółka powstała w 2009 r. Nasiona wysiewane są do ekosystemów, a później ich się w żaden sposób nie modyfikuje, człowiek nie ingeruje w ich wzrost i rozwój.

Uczniowie systematycznie zbierali w domach nasiona, które następnie przynosili do koordynatora. W sumie w całej szkole zebrano 13 262 nasion.

Wśród liderów zbierania byli m.in.: Maciej Borowski z klasy Ve (3275 nasion), Monika Rettmańska z klasy Vc (1380) oraz Natalia Goska z klasy Ve (1332). Wszystkie nasiona zostały wysłane do organizatorów programu.

Była to kolejna ekologiczna akcja w szkole, dzięki czemu rozwinęła się wśród uczniów postawa obywatelska oraz odpowiedzialność za otaczającą nas przyrodę. Mamy nadzieję, że zgodnie z powiedzeniem „kropla drąży skałę” drobnymi kroczkami uda nam się „otworzyć oczy” nastolatków na różne aspekty zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego.

Monika Kosowska