Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24 marca przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą i tego właśnie dnia w naszej szkole odbył się pokaz multimedialny przedstawiający najważniejsze informacje na temat tej śmiertelnej choroby. Organizatorem akcji była mgr Monika Kosowska – nauczycielka przyrody. Prowadząca wykorzystała do prelekcji prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia i informacje przybliżające tematykę profilaktyki gruźlicy. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI, którzy przybyli w trzech oddzielnych grupach.

Szczególny nacisk położono na sposoby zarażenia np. drogą kropelkową, pokarmową, czy przez skórę; najczęściej występujące objawy tj. stany podgorączkowe, zmęczenie, bóle, chudnięcie, z uwzględnieniem ataku bakteryjnego na poszczególne układy narządów człowieka. Omówiono czynniki zwiększające ryzyko zachorowania np.: niedożywienie, stres, alkoholizm czy choroby przewlekłe, które obniżają odporność.

Ważną częścią prelekcji było zaprezentowanie sposobów leczenia oraz działań profilaktycznych, po których między innymi mamy na ramieniu kilkumilimetrową bliznę – pamiątkę po szczepieniu szczepionką BCG. Wyjaśniono także, czym jest tzw. próba tuberkulinowa i po co się ją wykonuje.

Prowadząca pokaz wykorzystała model torsu człowieka z wyjmowanymi organami, dzięki czemu dzieci dowiedziały się i zobaczyły na własne oczy, jak wyglądają płuca, mózg, serce i inne organy oraz, w którym miejscu się one znajdują. Mogły je także wziąć do ręki, dotknąć i porównać. Takie praktyczne metody nauczania zostawiają w głowach młodych ludzi najtrwalsze ślady. Widać to było po zainteresowaniu uczestników tematem oraz czynnym udziale w spotkaniu. Na zakończenie prelekcji dzieci bardzo trafnie odpowiadały na pytania utrwalające wiedzę, udowadniając tym samym, że nie „przespały” tej ważnej dla nich lekcji.

Monika Kosowska