Odkrywamy tajemnice wszechświata

5 maja 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Żołnierza WOP w Darłowie odbył się Konkurs Wiedzy o Kosmosie. Brali w nim udział uczniowie klas piątych. Przez kilka tygodni trzyosobowe zespoły zgłębiały tajemnice wszechświata zgodnie z przygotowanymi przez organizatorkę konkursu – Monikę Kosowską – zagadnieniami.

Piątoklasiści musieli wykonać szereg zróżnicowanych zadań. Na rozgrzewkę umieścili wybrane planety na swoich orbitach. Następnie przeszli do rozwiązania krzyżówki. Później odpowiadali na pytanie „Co to jest?” – na prezentacji multimedialnej pojawiały się zdjęcia obiektów z kosmosu, które trzeba było prawidłowo nazwać. W kolejnej fazie konkursu czekała ich zabawa z rozpoznawaniem znaków zodiaku oraz określaniem faz księżyca. Końcowym etapem był quiz, w którym każda z drużyn odpowiedziała na 5 otwartych pytań. Komisja w składzie: Andrzej Protasewicz, Małgorzata Wawulska, Agnieszka Nowak-Pawlicka oraz Monika Kosowska, miała nie lada orzech do zgryzienia przy ocenie wykonanych wcześniej plakatów, zgodnych z tematyką konkursu. Wzięto pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, estetykę oraz sposób wykonania. Jak się okazało różnice punktowe między poszczególnymi klasami były minimalne, a poziom wiadomości i umiejętności uczestników stał na najwyższym poziomie. Ostateczna klasyfikacja prezentuje się następująco:

- I miejsce – klasa V B (wychowawca – Agnieszka Walczak),

- II miejsce – klasa V D (wychowawca – Magdalena Kasprzykowska),

- III miejsce – klasa V E (wychowawca - Anna Kosiorek).

Warto podkreślić, że konkurs odbył się dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody książkowe i słodkie upominki dla zwycięskich klas, za co serdecznie dziękujemy.

Monika Kosowska